Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PARADOKSI/ Katër dekada nga atentati ndaj Papa Wojtyla-s: si zgjodhi Fatima-n në vend të Zotit

Njëzet mijë njerëz u mblodhën Sheshin e Shën Pjetrit për të parë Gjon Palin II, të paktën me cep të syve, të tyre atë pasdite fatale maji 40 vjet më parë.

Papritmas, ndërsa papamobile i bërë nga Fiat rrëshqiti nëpër turmë, Papa u shemb, i goditur nga afër nga plumbat e pistoletës së një turku, motivet e së cilës janë ende të paqarta.

Pak pas orës 17:40, 13 maj 1981, agjencitë botërore raportojnë se Gjon Pali II u plagos rëndë në një atentat.

Papa, atëherë 60 vjeç, u dërgua me urgjencë në Spitalin Gemelli ku u zbulua se ishte goditur në bark, grushtin e majtë dhe krahun e djathtë.

Roma ishte në panik. Ambulancat, karabinierët dhe gazetarët nxituan në Sheshin e Shën Pjetrit dhe para spitalit, ndërsa turma, e cila erdhi për të marrë pjesë në audiencën ceremoniale atë ditë, qau dhe u lut për Karol Wojtyla-n e preferuar.

Vrasës 23-vjeçar

Dy gra nga audienca u plagosën rëndë gjithashtu në përpjekjen për vrasje të Papës.

Policia së shpejti konfirmoi identitetin dhe arrestimin e vrasësit, një 23-vjeçar turk, i quajtur Mehmet Ali Agca.

Ndihmësi i tij Oral Celik shpëtoi, por u arrestua në Francë disa vjet më vonë për trafik droge dhe u ekstradua në Itali.

Agca qëlloi nga një pistoletë Browning, konfirmoi policia.

Ai u tha hetuesve shkurtimisht: “Nuk më intereson nëse vdes”.

Fenomenalisht i njohur

Ndërsa lajmet për vrasjen u përhapën, besimtarët katolikë në të gjithë botën u bashkuan në lutje për papën e parë sllav.

Zgjedhur dy vjet e gjysmë më parë, më 16 tetor 1978, karizmatiku Gjon Pali II i ktheu udhëtimet e tij në ngjarje të masmedias dhe u bë aq popullor saqë u fol për të si një fenomen.

Ai këmbëngulte për kontakt të ngushtë me besimtarët, gjë që ishte një makth i vërtetë për sigurinë e tij.

Atmosfera në Vatikan pas të shtënave ishte sureale dhe tronditëse, raportuan mediat botërore.

Besimtarët u mblodhën në Sheshin e Shën Pjetrit përsëriti me lutje pa pushim, duke bërë jehonë nga folësit e Radios së Vatikanit dhe duke u përzier me tingullin e helikopterëve të policisë që fluturonin ulët.

Një grua nga turma thirri: “Papa ka vdekur”. Ishte një fjali që askush nuk donte ta dëgjonte.

Ndërkohë, operacioni në Spitalin Gemelli zgjati për gati gjashtë orë, por Wojtyla i “ashpër” mbijetoi.

Keqardhja

Lajmi për shërimin e tij në dy ditët e ardhshme ishte inkurajues, por vetëm ai mund të qetësonte pelegrinët e shqetësuar. Dhe kështu, si asnjë papë më parë, ai iu drejtua atyre me një mesazh të regjistruar nga një shtrat spitali.

Gjatë transmetimit, jeta në Romë u ndal.

Në një nga rrugët e mëdha që çojnë në Sheshin e Shën Pjetrit, “për disa çaste gjithçka u ndal, u ndal, çdo aktivitet. Njerëzit dolën nga autobusët, kafenetë dhe dyqanet për të dëgjuar zërin qetësues të Papës,” raportoi AFP në atë kohë.

Wojtyla falënderoi besimtarët për lutjet dhe bekimet e tyre dhe më pas tha: “Unë lutem për vëllain që më qëlloi dhe sinqerisht e fal atë”.

Qysh më 3 qershor, Gjon Pali II ishte përsëri në këmbë dhe më popullor se kurrë.

Falë Zojës dhe një vizite në burg

Vrasja e Gjon Palit II ai u gjykua ditën e Zojës së Fatimes, kështu që ai ishte i bindur se ajo i kishte shpëtuar jetën. Një vit pas sulmit, ai vizitoi vendin e saj të shenjtë në Portugali dhe vendosi në kurorën e saj një nga plumbat që mjekët hoqën gjatë operacionit.

“Njëra dorë shkrepi plumbin dhe tjetra e drejtoi atë”, tha Gjon Pali II i bindur se Zoja e Fatimes po vëzhgonte jetën e tij.

Në fund të vitit 1983, ai vizitoi Mehmet Ali Agca në burgun Rebibbia dhe i dhuroi atij një rruzare perlash. Agca u gjunjëzua para tij dhe biseda u kthye në një rrëfim emocional.

Papa tha që Agca u pendua dhe ai e fali.

Ujqër Gri

Agca i përkiste lëvizjes ultra-radikale Ujqërit Gri, një organizatë neofashiste qëllimi i së cilës ishte të bashkonte të gjithë “popujt turq” – nga Ballkani e nga Azia Qendrore, te një shtet i fortë dhe i pavarur Panturian.

Meqenëse autorët e atentatit nuk u zbuluan kurrë, as roli i “Ujqërve Gri” në atë akt nuk dihet.

Agca u la i lirë nga burgu në Ankara në 2010 pasi kaloi tre dekada pas hekurave, fillimisht në Itali dhe më pas në atdheun e tij.

Një nga viktimat e tij në Turqi ishte gazetari i mirënjohur pro-majtës Abdi Ipekci.

Por Agca ndryshoi historinë e atentatit në tentativë të Gjon Palit II disa herë dhe organizatori nuk u zbulua kurrë.

Në librin e tij të fundit, “Kujtesa dhe Identiteti”, botuar më 22 shkurt 2005, Gjon Pali II shprehu bindjen se vrasja e tij ishte urdhëruar.

Megjithëse asgjë nuk është provuar ndonjëherë, shumë pretendojnë se gjurma e “krimit të shekullit” çon në BRSS të atëhershme, dmth. KGB dhe te komunistët bullgarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts