Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Papa Françesku “dy pëllëmbë” larg Venezuelës, me Maduron apo Guaidon?

Kreu i Kishës Katolike Romake, Papa Françesku, mbështeti një zgjidhje të drejtë dhe paqësore për krizën politike në Venezuelë, që siç tha, do të respektonte të drejtat e njeriut e prej së cilës do të përfitonin të gjithë.

Në Panamanë e afërt, Papa tha se në ditët e krizës ai ndjeu një afinitet të veçantë me Venezuelët.

Vatikani nuk ka njoftuar nëse do të mbështesë udhëheqësin e opozitës Juan Guaido, i cili u deklarua të mërkurën si president i Venezuelës.

Guaida u mbështet menjëherë nga Shtetet e Bashkuara dhe nga qeveritë e shumta të Amerikës Latine.

Gjermania, Franca dhe Spanja i bënë thirrje presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro të shtunën për të njoftuar zgjedhjet brenda tetë ditëve, përndryshe ata do të njohin kreun e opozitës, Juan Guaid, si kreun e  përkohshëm i shtetit.

Nga ana tjetër, mbështetja për Maduron u shpreh nga aleatët e tij si Rusia, Irani, Turqia, Kuba, Bolivia dhe Nikaragua.

Disa vjet më parë, Vatikani u përpoq pa sukses për të ndërhyrë në mes të presidentit Maduro dhe opozitës, mbështetur nga shumë peshkopë të Kishës Katolike Romake në atë vend.

Ndërsa tani Papa nuk ka guxuar të mbajë një qëndrim me këtë apo atë, por thjesht të bëjë apeluesin për zgjidhje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts