Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pajtim në Turqi mes Hamasit dhe Fatahut: njohjet ndaj Izraelit, koha për unitet

Partitë palestineze kundërshtare, lëvizjet Hamas dhe Fatah, ranë dakord të enjten për të mbajtur zgjedhje në gjashtë muaj, të parat në pothuajse 15 vjet, duke kërkuar të tregonin unitet në një kohë kur Izraeli po normalizon marrëdhëniet me vendet arabe.

Zyrtari i Hamasit, Saleh al-Aruri konfirmoi i marrëveshjen e arritur me Fatah pas një takimi në Turqi.

“Këtë herë kemi arritur një konsensus të vërtetë (…), ndarjet kanë dëmtuar çështjen palestineze dhe ne po punojmë për t’i dhënë fund atyre,” i tha Arouri AFP me telefon nga Stambolli.

Zgjedhjet e fundit presidenciale palestineze u mbajtën në 2005, kur Mahmoud Abbas, 84 vjeç, pasardhësi i Yaser Arafat, u zgjodh udhëheqës i Fatahut me 62 përqind të votave.

Hamasi mund të bashkohet me PLO

Një vit më vonë, Hamas fitoi zgjedhjet parlamentare, të cilat helmuan marrëdhëniet midis dy partive dhe madje çuan në një konflikt të armatosur, ku në 2007 Hamas mori kontrollin e Rripit të Gazës.

Deri vonë, të dy lëvizjet ishin armiqësore.

Sipas një sondazhi të rrallë të kryer nga Qendra Palestineze e Kërkimit të Politikave, udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh do të fitonte më shumë vota sesa Abbas në zgjedhje.

Abbas nuk tregoi të enjten nëse ai synon të kandidojë përsëri për president të Autoritetit Palestinez.

Lëvizja Çlirimtare Palestineze (PLO), një nënshkruese e Marrëveshjeve të Paqes në Oslo të arritur nga palestinezët me Izraelin, mbledh së bashku një numër fraksionesh Palestineze, përfshirë Fatah por jo Hamas.

Marrëveshja e arritur të enjten lë të kuptohet se Hamas mund të bashkohet me PLO.

Pajtimi njofton se fraksionet palestineze mund të fillojnë një dialog, duke shpresuar se të bashkuar do të kundërshtojnë fuqimisht normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe vendeve arabe nga Gjiri.

Më 15 shtator, Izraeli nënshkroi marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Bahreinin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, me një dokument të nënshkruar nga Presidenti Trump.

Ai tha se “shumë shpejt” vendet e tjera do të normalizonin marrëdhëniet me Izraelin dhe se kjo ishte mënyra për të arritur një marrëveshje me palestinezët.

Palestinezët e karakterizuan normalizimin si një “thikë në shpine” dhënë atyre nga vendet arabe. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts