Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një kishë për “fenë Maradona” në Meksikë

Disa vazo të mëdha me topa futbolli qëndrojnë në hyrje të kishës së parë “Maradona” në Meksikë, dhe një fotografi e legjendës argjentinase me një kapelë tipike “karro” meksikane përshëndet pasuesit e lumtur nga kisha e ndërtuar për të.

Kisha në qytetin qendror meksikan të Puebla, e cila u hap në 7 korrik, feston një “fe” që ishte në Argjentinë gjatë jetës së Maradonës krijuar nga admiruesit e tij.

Brenda kishës është një Rrugë e Kryqit me fotografi të Maradonës, që përshkruan atë nga fëmijëria deri në takimet emblematike me udhëheqësin e ndjerë Kuban Fidel Castro dhe Papa Françeskun.

Feja “Maradona” është përhapur në disa vende të botës dhe ka më shumë se gjysmë milioni ndjekës.

“Nëna dhe babai im, të cilët janë katolikë, thonë se është e çmendur”, tha futbollisti 22-vjeçar Andrea Hernández, gjatë një vizite në kishën e Maradonës të zbukuruar me postera idhuj ndërsa ai luante për klube në Spanjë dhe Itali.

“Por për ne, që e duam futbollin, është shumë bukur që Maradona mund të ketë një njohje të tillë në Meksikë,” shtoi Andrea.

Maradona, i cili vdiq në nëntor 2020 pasi festoi 60-vjetorin e lindjes, arriti famë futbolli kur fitoi Kupën e Botës 1986 në Meksikë, duke e kurorëzuar atë një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.

Marcelo Buchet, i cili hapi kishën, i tha një reporteri të Reuters se ishte një vend ku mund të “flitej për futbollin”.

“Nuk është si të shkosh në një kishë tjetër, të ulesh dhe të dëgjosh”, tha Buchet.

“Ju jeni pjesë e gjithçkaje këtu. Njerëzit e kanë pranuar atë dhe janë shumë të lumtur. Unë i kam parë të qajnë, të hedhin veten te fotografia e tij, të luten,” tha ai, duke përfunduar: “Ndihem shumë më mirë sa nuk jam i vetmi i çmendur”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts