Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mos! Arkeologët izraelitë zbulojnë vezën 1000-vjeçare…dhe ju thyet aksidentalisht

Arkeologët në Izrael kanë gjetur një zbulim tepër të rrallë në zonën antike të Yavneh, qyteti qendror i Izraelit: një vezë e vjetër 1000 vjet!

Çuditërisht, veza qëndroi nën tokë, e ruajtur gjatë gjithë atyre viteve – derisa, tragjikisht, ajo u thye aksidentalisht në një laborator të drejtuar nga arkeologë nga Autoriteti Izraelit i Antikiteteve, raporton Haaretz.

Eshtë një humbje shkencore, por edhe një shembull poetik se sa e dobët dhe e largët është lidhja jonë me të kaluarën, thanë ata.

“Ne ishim të shtangur kur e gjetëm atë,” i tha gazetës arkeologia Alla Nagorsky. “Kohë pas kohe gjejmë fragmente të një lëvore veze, por një vezë të tërë, është diçka e jashtëzakonshme”.

Por Nagorsky argumenton se aksidenti nuk pati shumë ndikim në vlerën arkeologjike të vezës. Disa nga e verdha e verdhë veze mbeti në lëvozhgë dhe tani është duke u testuar për ADN.

Në fakt, arkeologu i tha gazetës se gjithsesi “mund të duhej të prishej për të studiuar përmbajtjen e saj”.

 Gjetje të tjera në vendin e gërmimit përfshijnë tre kukulla kockash, tipike të shekullit të 11-të në zonë, dhe një llambë vaji.

Pavarësisht nga një omletë antike laboratorike aksidentale, arkeologët janë të ngazëllyer nga gjetja befasuese.

“Edhe globalisht, ky është një zbulim jashtëzakonisht i rrallë,” tha Gal. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts