Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kush e fitoi BAFTA-n britanike të dielën me presidentin e parë të ndarë nga jeta

Drama amerikane Nomadland, e cila ndjek njerëzit që vendosën të jetojnë në një furgon, është fituesi i madh i BAFTA-s të mbajtur të dielën, pasi fitoi çmimin për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, kineze Chloe Zhao dhe aktoren kryesore, Frances McDormand, shkruan BBC

Çmimet e Filmit të Akademisë Britanike (BAFTA) u mbajtën me një trill dhe të nominuarit morën pjesë në ceremoni përmes videos për shkak të pandemisë.

Por yjet e filmit Hugh Grant dhe Priyanka Chopra Jonas u shfaqën në Royal Albert Hall të Londrës, ndërsa aktoret Renee Zellweger dhe Anna Kendrick u bashkuan nga studiot në Los Angeles.

Filmi “Premtuesja e Gruas së Re”, e cila thekson rëndësinë e lëvizjes #metoo, u shpall një vepër e shquar britanike dhe fitoi çmimin për skenarin më të mirë origjinal. Akademia gjithashtu i bëri nderime të ndjerit Princit Philip dhe gruas së Mbretëreshës Elizabeth, e cila humb burrin këto ditë në moshën 100-vjeçare. Philip u emërua presidenti i parë i BAFTA-s në 1959. Nipi i tij, Princi William, është presidenti aktual.

Veterani i filmit Anthony Hopkins fitoi në kategorinë e rolit kryesor, më saktë për çmimin për rolin e tij si një njeri i çmendur në The Father.

Filmi më i mirë i huaj u shpall “Another Round”, dhe filmi më i mirë i animuar ishte “Soul”. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts