Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

INTERESANTE/ Votimi nëse Uashingtoni do të bëhet shteti i 51-të federal

Distrikti i Kolumbias, i cili është rrethi administrativ i kryeqytetit të Uashingtonit, do të jetë subjekt i një votimi nga Kongresi Amerikan. Konkretisht, do të ketë një votim nëse Uashingtoni do të shpallet shteti i 51-të federal i Shteteve të Bashkuara.

British Columbia

Propozimi pothuajse me siguri do të kalojë Dhomën e Komunave, por një luftë e ashpër me një rezultat të pasigurt e pret atë në Senat. Çështja e Uashingtonit është debatuar për dekada, kështu që megjithëse fillimisht ishte konceptuar si një territor i veçantë, sot zona urbane e qytetit ka më shumë banorë se shteti federal i Wyoming ose Vermont, shkruan Voa News.

Banorët e Uashingtonit paguajnë taksat si duhet, votojnë për presidentin, shërbejnë në ushtri, por ata fjalë për fjalë nuk kanë një përfaqësues në asnjë Dhomë të Kongresit.

Uashingtoni nuk ka të drejtë as të rojes së tij kombëtare, e cila provoi të ishte një problem i madh gjatë “sulmit” të 6 janarit në Kongres. Në atë kohë, policia lokale nuk mund t’i ndalonte protestuesit të hynin me forcë në Capitol.

Dërgimi i një Garde Kombëtare në Uashington në atë kohë do të thoshte se do të vinte nga shtetet fqinje si Virxhinia ose Maryland, por që kërkonte leje nga Shtëpia e Bardhë.

Leja u vonua atë ditë. Në propozimin që ka të ngjarë të kalojë Dhomën e Komunave, Uashingtoni duhet të marrë një deputet në Dhomën e Komuneve, sipas popullsisë.

Gjithashtu, ata do të merrnin dy senatorë, ashtu si çdo shtet tjetër federal.

Republikanët argumentojnë se projektligji bie ndesh me Kushtetutën e SHBA, e cila krijoi Distriktin e Kolumbias si një rreth federal dhe kanë propozuar skema alternative sipas të cilave banorët e Distriktit mund të votojnë për përfaqësuesit në shtetet fqinje.

Administrata tha se planifikon të bashkëpunojë me Kongresin gjatë procesit legjislativ për të siguruar që është “në përputhje me përgjegjësitë kushtetuese të Kongresit dhe kompetencat e tij kushtetuese për të pranuar shtetet e reja në Bashkim”.

Administrata gjithashtu u bëri thirrje ligjvënësve të “mundësojnë një kalim të shpejtë dhe të rregullt” drejt shtetësisë për banorët e kryeqytetit të shtetit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts