Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

IKJA/ Kush ishte Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth

Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth II, sundimtari i Mbretërisë së Bashkuar, nuk u bë kurrë mbret, por kjo nuk do të thotë që roli i tij në politikë dhe në jetën e familjes mbretërore më të famshme në botë është i parëndësishëm.

Krejt e kundërta.

Philip, Duka i Edinburgut, lindi si princ i Danimarkës dhe Greqisë dhe që në moshë të hershme jeta e tij u shënua me aventura.

Kur ai ishte vetëm një djalë, revolucioni në Greqi dëboi familjen e tij nga vendi dhe ata humbën të gjithë rëndësinë e vërtetë në hartën politike të Evropës. Një anëtar i familjes mbretërore që humbi mbretërinë, Filipi nuk mund të shpresonte në ëndrrat e tij të egra se do të kalonte më shumë se gjysmën e jetës së tij krah për krah me mbretëreshën e një monarkie të madhe.

Menjëherë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në të cilën Filipi shërbeu aktivisht në Marinën e Paqësorit, princi i ri i propozoi Elizabetës dhe kërkoi lejen e babait të saj, Mbretit George VI. të martohet me të.

Megjithëse mbreti e plotësoi kërkesën, jo gjithçka shkoi normalisht. Prejardhja e Filipit dhe përfshirja e familjes së tij në nazizëm ishin problematike, kështu që atij iu kërkua të hiqte dorë nga të gjithë titujt e tij të lindjes dhe mbiemrat.

Megjithëse Princi Philip mori goditjen rëndë, ai pranoi gjithçka dhe hoqi dorë nga titujt e tij mbretërorë danezë dhe grekë. Ai u bë një qytetar i zakonshëm britanik dhe kështu u martua me Mbretëreshën e ardhshme Elizabeth më 20 nëntor 1947.

Me martesë ai fitoi titullin Duka i Edinburgut dhe vetëm në vitin 1957 iu dha titulli i Princit në mbretërore që kishte një transmebritanik.

Philip dhe Elizabeth u martuan në Bazilikën Westminster të zbukuruar në mënyrë magjepsëse në zemër të Londrës.

Ndërsa popullariteti i shtëpisë britanike në pushtet ra në mënyrë drastike dhe gjithnjë e më shumë njerëz donin që monarkia të shfuqizohej, transmetimi televiziv i dasmës ishte një mjet për të popullarizuar familjen. Transmetimi u shikua nga rreth 200 milion njerëz në të gjithë botën.

Por gjithçka në martesën e këtij çifti të famshëm nuk ishte gjithmonë përrallore. Përkundrazi, shumë shpesh Mbretëresha Elizabeta dhe Princi Philip grindeshin furishëm dhe flitej për një divorc që nuk ndodhi kurrë.

Zhgënjimet e para të mëdha të Princit Filip erdhën kur u ngrit çështja e mbiemrit që do të mbahej nga shtëpia mbretërore kur Elizabeta u ngjit në fron. Normalisht ajo do të merrte mbiemrin e Filipit, por duke pasur parasysh pozicionin e tij mjaft të ulët shoqëror dhe titujt mbretërorë të pavlefshëm, kjo nuk u konsiderua e pranueshme. Prandaj, emri Windsor u mbajt dhe, megjithë ankesat e Filipit se ai donte të impononte Mountbatten e tij, askush nuk e mori seriozisht.

“Unë nuk jam asgjë më domethënëse sesa një amebë. Unë jam njeriu i vetëm në vend që nuk lejohet t’u jap një emër fëmijëve të tij,” tha Philip një herë.

Pas disa viteve të para të martesës, kishte zëra të rrezikshëm për të metat e tjera të Filipit – veçanërisht që ai ishte i prirur të tradhtonte mbretëreshën e tij.

Megjithëse asnjë grua nuk është shfaqur kurrë në publik dhe se ka pranuar të flejë me Princin Philip, tabloidët britanikë kanë shkruar shumë herë për pabesinë e Philip për dekada të tëra raportimi, dhe ajo thuhet se ka shkaktuar probleme serioze në martesën e saj me Elizabeth.

Thuhet se, Philip gjithmonë zgjidhte gra të panjohura që nuk ishin të njohura për publikun, dhe ai veçanërisht i donte kamarieret dhe gazetarët që do të takonte gjatë intervistave të shumta.

Gjithashtu u përfol se ai shpesh tradhtonte gruan e tij në misionet dhe udhëtimet e tij me Marinën, dhe kur lajmi arriti për herë të parë në publik, Mbretëresha nuk u shfaq para kamerave për një muaj. Kjo, për shkak të goditjes së rëndë dhe ndjenjës së poshtërimit.

Pas vitesh konflikti, një burim i afërt me çiftin mbretëror tha se “Elizabeth pranon lidhjen sepse nuk ka zgjidhje tjetër”.

Pavarësisht gjithçkaje, Mbretëresha Elizabeta II. dhe Philip mbeti i martuar dhe rriti katër fëmijë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts