Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HISTORI/ 77 vjet nga “Dita D” dhe fillimi i fundit të nazizmit në Evropë

Kanë kaluar 77 vjet që nga e famshmja “Dita D” ose Operacioni Overlord, pra zbarkimi në Normandi, i cili ishte hyrja në shembjen përfundimtare të fashizmit në tokën Evropiane.

Njerëzit në pjesën më të madhe të Evropës e kanë pritur atë ditë për një kohë të gjatë. Në orët e para të mëngjesit të 6 qershorit 1944, rruga detare midis Francës dhe Britanisë së Madhe u bllokua nga mijëra anije dhe anije të tjera.

Filloi çlirimi i Evropës Perëndimore, një hapësirë ​​e pushtuar nga Gjermania naziste.

Ishte operacioni më i madh detar ndonjëherë. Beteja e të gjitha betejave mund të fillojë.

Dita D, 6 qershor 1944, ishte fillimi i pushtimit më të madh detar në histori, një aksion ushtarak në të cilin morën pjesë më shumë se tre milion ushtarë.

Ata u transportuan përmes Kanalit Anglez nga Britania e Madhe në Normandi në Francën e okupuar, me shumicën e forcave aleate që ishin njësi Amerikane, Britanike, Kanadeze dhe Franceze.

Në fakt, Aleatët matën veriun e Francës për dy vjet në kërkim të vendit më të mirë për një zbarkim amfib. Zgjedhja ra në rajonin më pak të fortifikuar të Normandisë, por kushtet e motit, drita e hënës dhe batica e lartë duhej të merreshin parasysh.

Moti supozohej të ishte i qetë, hëna të paktën gjysma e plotë në mënyrë që parashutistët (zbarkuan si pararendës të këmbësorisë) të mund të kryenin detyrat prapa shpinës së njësive naziste.

Gjithashtu, ishte e nevojshme një baticë e ulët që do të shkonte ngadalë drejt baticës dhe kështu do të siguronte dukshmërinë e barrikadave dhe minierave në plazhet zbarkuese, të koduara me emrin Utah, Omaha, Gold, Juno dhe Sword.

Aleatët shpesh bombarduan të gjithë Francën në mënyrë që gjermanët të mos kishin asnjë dyshim se ku do të ndodhte zbarkimi. Në fakt, vetëm një e treta e bombave u hodhën në Normandi.

Pavarësisht nga viktimat e tmerrshme, zbarkimi amfib me sukses, Aleatët pushtuan plazhet dhe filluan me sukses betejën për Normandinë.

Nga mesnata e 6 qershorit 1944, kundërsulmet u zmbrapsën dhe u vendos kontrolli i plazheve, duke lejuar që pjesa tjetër e trupave të zbarkonte dhe përfundimisht fitore në Betejën e Normandisë, e cila zgjati deri më 30 gusht 1944.

Të shtënat e kufirit më të mirë të fortifikuar të Evropës së okupuar ishte fillimi i fundit të Gjermanisë naziste, dhe pika në dhe do të jetë rënia e Berlinit 11 muaj më vonë dhe nënshkrimi i kapitullimit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts