Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MESAZHI/ Gjermania i “vë vulën”: Kjo është domethënia e madhe politike e Ballkanit Perëndimor

Ministria gjermane e Punëve të Jashtme njoftoi, përpara takimeve të ardhshme me ministrat e jashtëm të Ballkanit Perëndimor, se një Evropë e bashkuar nuk mbaron me kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian, por se sovraniteti strategjik i Evropës është i pakonceptueshëm pa lidhje të ngushta me Ballkani Perëndimor.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas do të zhvillojë bisedime me ministrin e Jashtme shqiptare Olta Xhaccka, ministrin e Jashtëm serb Nikola Selakoviç, si dhe me ministrin e Jashtëm të Bosnjes Biser Turkoviccc gjatë dy javëve të ardhshme, sipas një deklarate të postuar në faqen e internetit të ministrisë.

Përveç kësaj, Ministri i Shtetit Michael Roth do të takohet në gjysmën e parë të këtij viti me ministrin e Jashtëm malazes Gjorgje Radulovicc në Berlin.

Plani ekonomik dhe investues i Komisionit Evropian

“Pandemia mbetet një sfidë e madhe për të gjitha vendet në Evropë. Një pandemi mund të luftohet vetëm në planin afatgjatë përmes shkëmbimeve të ngushta, mbështetjes së ndërsjelltë dhe zgjidhjeve të përbashkëta. Në fillim të pandemisë, 27 vendet anëtare të BE-së bashkuan një paketë me një vlerë totale prej 3.3 miliardë eurosh për të mbështetur vendet e Ballkanit Perëndimor,” tha Ministria e Jashtme gjermane.

Komisioni Evropian thuhet se paraqiti një plan ekonomik dhe investimesh deri në 9 miliardë euro në tetor 2020 për të ndihmuar rajonin të përballonte pasojat ekonomike të pandemisë dhe një shtesë prej 70 milion eurosh u vunë në dispozicion për vaksinat e sëmundjes koronare të zemrës.

“Gjermania është gjithashtu serioze në lidhje me perspektivën e bashkimit me BE për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Prandaj është e rëndësishme të vazhdohet dhe të punohet intensivisht në këtë rrugë, bazuar në reformat. Që nga viti 2014, ekziston një format i rëndësishëm plotësues për atë në formën e Procesit të Berlinit për afrimin e Ballkanit Perëndimor me BE,” tha ministria.

Në deklaratë theksohet se kjo përfshin hapa shumë konkretë, praktikë, siç është themelimi i një Zyre Rajonale për Bashkëpunim Rinor dhe krijimi i një tregu të përbashkët rajonal.

Qeveria federale do të presë Procesin e Berlinit këtë verë dhe shpreson se do të jetë e mundur të mbahet një takim i vendeve të përfshira në Berlin.

Paralelisht me bisedimet midis ministrave Maas dhe Roth, i Dërguari Special i BE për Dialogun Kosovë-Serbi dhe Çështjet Rajonale Miroslav Lajçak po viziton vendet në rajon.

Angazhimi transatlantik për pajtimin dhe demokracinë

“Vetëm disa ditë më parë, Departamenti i Shtetit i SHBA theksoi mbështetjen për këtë dialog të udhëhequr nga BE që synon arritjen e normalizimit, si dhe një marrëveshje gjithëpërfshirëse të bazuar në njohjen reciproke.”

Deklarata gjithashtu thekson që zgjedhja e Joe Biden si President i SHBA ofron një mundësi për të rivendosur një angazhim të fortë, transatlantik për pajtimin, demokracinë dhe zhvillimin ekonomik në Ballkanin Perëndimor, dhe se në këtë kontekst administrata e re e SHBA pret me të drejtë Evropën dhe Gjermaninë për të marrë përgjegjësi më të madhe.

“Premtimi ynë mbetet se e ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor qëndron në BE. Gjermania do të mbetet një partner i ngushtë me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Procesin e Berlinit. Ministri i Jashtëm Maas dhe Ministri i Shtetit Roth do të diskutojnë këto dhe shumë çështje të tjera të rëndësishme në dy javët e ardhshme “, përfundoi deklarata. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts