Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Erdogan u përgjigjet talibanëve: Muslimanët s’duhet të sillen kështu…

Presidenti turk Tajip Erdogan tha të hënën se talibanët “duhet t’i japin fund pushtimit të vendit të vëllezërve të tyre”, duke minimizuar paralajmërimin e grupit për pasojat që Turqia do të hasë nëse forcat e saj qëndrojnë në Afganistan.

“(Talibanët) duhet t’i japin fund pushtimit të vendit të vëllezërve të tyre dhe t’i tregojnë menjëherë botës se paqja ka pushtuar Afganistanin,” i tha Erdogan të hënën medias.

Ai gjithashtu shtoi se qasja që kanë talebanët nuk është mënyra se si muslimanët duhet të trajtojnë njëri-tjetrin.

Turqia, e cila ka ofruar të menaxhojë dhe sigurojë aeroportin e Kabulit pasi NATO u tërhoq, po negocion mbështetjen financiare, politike dhe logjistike me Shtetet e Bashkuara.

Për shkak të synimit të saj për të mbajtur ushtrinë në Afganistan për të operuar aeroportin e Kabulit, talibanët lëshuan një paralajmërim për Turqinë javën e kaluar.

Ata sunduan Afganistanin nga 1996 deri në 2001.

I pyetur për të komentuar, Erdogan tha se deklarata e bërë nga talibanët nuk thoshte qartë “Ne nuk e duam Turqinë”.

Turqia synon të zhvillojë bisedime me talebanët që kundërshtojnë masën, njoftoi presidenti turk, siç raportohet nga France Presse.

“Aktualisht, ose në nivelin e Ministrisë së Punëve të Jashtme ose në nivelin tim, (…) ne po përpiqemi të shohim se çfarë bisedimesh mund të bëjmë me talibanët dhe ku mund të na çojnë këto shkëmbime,” tha Edogan. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts