Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Djathi me krimba i Sardenjës: a hahet dhe nga kush?

Djathi më i rrezikshëm në botë nga i cili dalin krimbat vjen nga Sardenja. Krimbat e djathit Piophila casei lëshojnë vezë në të çara që formohen në djathë kur ato qëndrojnë.

Krimbat çelin dhe thyejnë djathin, tretin proteina dhe yndyrën e tepërt. Kur djathi të jetë gati, gjithçka që ju duhet të hani është të hqini shtresën e krimbosur dhe të kapni anën kremoze.

Disa do të presin që klientët të lënë djathin, ndërsa të tjerët do ta konsumojnë atë së bashku me krimbat, duke shpjeguar se si ato japin një aromë të veçantë. Ata thonë se djathi ka një shije që të kujton kullotat mesdhetare dhe aroma e tij do të qëndrojë në gojën tënde për orë të tëra.

Pikërisht për shkak të shëndetit të tij të dyshimtë, djathi nuk mund të blihet në shitje të lirë, e cila është e ndaluar me ligj, por vendasit ende e shijojnë atë. Gjegjësisht, ekspertët e shëndetit tregojnë se krimbat mund të mbijetojnë në sistemin e tretjes dhe të krijojnë mikroshpime në zorrë, por pretendohet se asnjë rast i tillë nuk është regjistruar akoma dhe i lidhur me këtë lloj djathi.

“Krimbat në këtë djathë i japin asaj një hijeshi dhe kënaqësi të veçantë. Disa pastorë e shohin djathin si një kënaqësi unike personale, diçka që vetëm disa të zgjedhur mund ta provojnë”, thotë Paolo Solinas, një gastronom i Sardenjës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts