Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DITARI/ Ndryshe nga ç’dukej: grindjet dhe katastrofa e marrëdhënieje neurotike

Ditari i mbajtur nga Caroline 20-vjeçare do të zbulonte në polici të vërtetën në lidhje me gjoja marrëdhëniet idilike të çiftit.

Ato nuk ishin aspak të tilla. Mund të thuhet madje se ishin të çmendura, me dyshim se të dy vuanin nga neuroza.

E si mund  të jetë ndryshe, kur e ndjera Caroline shkruan dhe për rrahje që i bvënte të shoqit, cili në një moment vendosi t’ja ndëpresë jetën me jastëk, duke sajuar më pas një histori me grabitës mizorë.

Një martesë që rrezikonte të prishej në çdo moment dhe e vetmja arsye që u mbajt ishin stereotipet shoqërore. Ishin pikërisht ato që e mbanin vajzën fatkeqe të lidhur me marrëdhënien e saj “të keqe” me pilotin 32-vjeçar. Dashuria e saj për të dhe frika se fëmija i saj do të rritej pa të dy prindërit, bllokuan Caroline 20-vjeçare në një martesë që e bënte atë gjithnjë e më të palumtur çdo ditë.

Në ditarin e koduar të viktimës, tensionet në mes të çiftit janë përshkruar në detaje.

Konkretisht, më 15 nëntor 2019, Caroline shkruan në ditar: “Unë jam 18 vjeç dhe dua të provoj të bëj një fëmijë! Babit nuk i kam thënë akoma, sepse sot u përleshëm dhe i thashë ta lëndoja që nganjëherë mendoj se nuk ka rëndësi që kemi humbur foshnjën tonë sepse nuk kam nevojë të shoh famijën e tij. U pendova për momentin kur e thashë. Kur më del nga mendja nuk më intereson se sa do ta lëndoj. Në thelb unë dua ta lëndoj aq sa mundem. Mendoj sepse ndihem shumë e lënduar, shpesh nxjerr gjithë zemërimin dhe trishtimin tek Babi. Ai nuk e meriton të trajtohet kështu por ndonjëherë nuk e kupton se çfarë kam nevojë dhe se gjithçka që më duhet është që ai të jetë pranë meje”.

Gjetkë, Caroline duket se shkak të fërkimit me burrin e saj janë problemet hormonale të saj.

“Dje ne u përleshëm me Babis për shkak të hormoneve të mia, unë shpërtheva mbi të. E thirra, e godita dhe i thashë se nuk e dua fëmijën tonë. Ne nuk kemi folur fare dje dhe sot u zgjuam mirë, hëngrëm, kaluam mirë por pasdite më pyeti për dje. Nuk jam mirë jam shumë e mërzitur, padyshim që nuk do ta lëndonte kurrë fëmijën tim. Dashuria ime për këtë është më shumë se çdo gjë tjetër në botë. Unë jam aq e ndikuar nga hormonet e mia saqë Babis duhet ta dijë. Më vjen turp t’i them. E di që ai do të më mbështesë, por nuk mund t’i them. Unë nuk jam mirë, por unë jam duke u përpjekur për fëmijën tim. Unë nuk dua që ai të ndiejë se nëna e tij nuk e dëshiron atë dhe nuk e do atë. Problemet e mia hormonale janë të miat. Fakti që Babis u prek nuk do të thotë se atë e shqetëson atë.”

Grindja mes çiftit duket të ketë qenë e shpeshtë. Më 30 dhjetor 1919, Caroline shkruan: “Sot u përlesha me Babin. Pak pasi hëngrëm mëngjesin sa unë e godita, e gjeta dhe shkova në zyrë. Gjithë ditën ai më pyeti se çfarë dua të ha. Unë nuk kam ngrënë asgjë. Unë jam shtrirë në shtrat dhe nuk mund të fle. Jam shumë e tensionuar … Unë dola në ballkon vetëm me bluzë dhe kam qarë”.

Në një shënim tjetër të datës 31.12.19 ajo shkruan: “Unë u përlesha përsëri me Babin. Këtë herë shumë. Unë e godita, e mallkova dhe theva derën. E tëra që doja të bëja ishte ta pyesja nëse isha mirë kur u zgjova. U zgjova aq e dobët dhe e lodhur. Po mendoj të iki. Për të shkuar te motra ime, nuk e di nëse mund të vazhdoj me Babis. Unë e dua aq shumë sa nuk mund ta lë dhe le të më lëndojë kjo marrëdhënie”.

20-vjeçarja, sipas ditarit të saj, kishte marrë vendimin për t’u divorcuar, të paktën një vit para vrasjes së saj. Më 3 korrik 2020, vajza fatkeqe shënon: “Sot vogëlushja ime mbushi një muaj dhe sot është dita kur i thashë Babit se dua të largohem nga shtëpia … Ndihesha  e mjerueshme. Sapo ai u nis për të parë letrën që ata na dërguan për një ekzaminim të vogël fillova të kërkoj shtëpi. Gjeta pikërisht atë që kërkoja në Chalandri. Kur u kthye nga spitali (foshnja po trajtohej në atë kohë) ai më pyeti nëse doja të ndahesha. Unë nuk iu përgjigja … Pas disa të qarash dhe zërash i thashë se po mendoja para se të ngelesha shtatzënë por më pas ngela shtatzënë, kështu që qëndrova me të që vajza ime të mos rritet pa dy prindërit e tij”.

Tensioni midis çiftit u pranua nga piloti në dëshmitë e tij para hetimore, duke thënë se në një moment ai gati sa nuk e goditi foshnjën. Ai, siç pretendoi, thotë se ai u përpoq të qetësonte Caroline, po ajo i dëboi ata, ndërsa kur ai e la fëmijën pranë saj, Caroline me të dy duart e saj e hodhi atë në krevatin pranë, duke thënë se ajo nuk e donte foshnjën pranë saj.

Babis i tha asaj dy ose tre herë “nuk do ta godasësh më të voglën”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts