Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Çmimet e naftës u rritën përsëri, për të tretën javë me radhë

Çmimet e naftës u rritën në tregjet botërore javën e kaluar, për të tretën herë me radhë, pasi rimëkëmbja e ekonomive nga kriza e koronës pritet të rrisë kërkesën për ‘ari i zi’.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçi u rrit 0.6 për qind javën e kaluar në 68.70 dollarë, ndërsa në tregun amerikan një fuçi u rrit 0.7 për qind në 65.37 dollarë.

Mbështetja e çmimeve u sigurua nga vlerësimet e forcimit të kërkesës, ndërsa ekonomitë më të mëdha në botë po rikuperohen nga kriza e koronës dhe aktivitetet po normalizohen gradualisht.

Kështu javën e kaluar, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) tha se kërkesa për naftë do të tejkalonte prodhimin e prodhuesve më të mëdhenj.

“Rritja e pritshme e furnizimit deri në fund të këtij viti nuk është askund afër vlerësimit tonë të kërkesës dukshëm më të lartë pas tremujorit të dytë,” tha IEA.

Dhe Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) nënvizon një rimëkëmbje të fortë të kërkesës këtë vit, duke parashikuar që rritja në Kinë dhe Sh.B.A do të tejkalojë ndikimin e krizës së koronavirusit në Indi.

 “Pritja që ekonomia dhe kërkesa do të rimëkëmbet shpejt ka ndihmuar çmimin në tregun e Londrës,” tha analisti i Commerzbank Carsten Fritsch.

Pengesa për rritjen më të fortë të çmimeve është kriza shëndetësore në Indi, konsumatori i tretë më i madh i naftës në botë, ku janë regjistruar numra rekord të rasteve të reja të infeksionit dhe vdekjes nga koronavirus.

Tregtarët gjithashtu monitoruan rifillimin e tubacionit Colonial Pipeline në SHBA javën e kaluar pas një sulmi hakerësh fundjavën e kaluar. Gazsjellësi Kolonial njoftoi të Premten se ka rifilluar të gjithë sistemin e tubacionit dhe ka filluar dërgesat në të gjitha tregjet. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts