Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Arben Malaj thumbon qeverinë: Ambulantë ka dhe në Manhatan! (dhe sjell shembull)

Ish-Ministri i Financave Arben Malaj, ka sjellë një shembull tregtari ambulant nga qendra e Nju Jorkut për t’ thënë qeverisë se nuk duhej t’I vërtitej tregtarëve me taksidarë e policisë.

Në një postim në Facebook, pedagogu i ekonomisë ka folur me detaje për një teegëtar ambulant emigrant në SHBA.

Postimi i plotë

“I ftuar ne konfetencen e 70 vjetorit te UN e cila ka ne fokus zhvillimin e qendrueshem, duke ecur pashe kete shites ne Manhatan. E pyeta tregtarin nga Bangladeshi per kete biznes ne ane te rruges. Nuk kishte frike nga policet e bashkise apo te qeverise. Aplikonte online per licence e cila nuk kishte burokraci dhe ishte e lire. Shiste ne zona dhe vende ku e gjente shitesi bleresin dhe jo bleresi shitesin e vogel te prodhimeve te fermereve.

Punonte cdo dite vec fundjaves. Kishte nje banak karroce te thjeshte dhe te lire.

Nuk e pyeta per kasen? Ky eshte modeli modern i luftes kunder varferise, jo ai gjoba dhe qe u shkateron prodhimet fermereve. Na duhet nje Tirane dhe Shqiperi e paster dhe e bukur, por mbi te gjitha na duhet respekt maksimal me burokraci zero dhe kosto minimale per ata qe prodhojne dhe shesin lehtesisht.

Ata e luftojne realisht varferine dhe papunesine.

Ata meritojne mirenjohje me shume se cdo politikane. Ju uroj nje dite te mbare. Arbeni!”

/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts