Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ambasadori britanik në Kosovë, “sqaron” qytetarin: askush s’ka me ja u ndreqë shtëpinë!

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’ Connell iu është përgjigjur në formë tejet të drejpërdrejtë një qytetari që e pyste lidhur me ndërhyrjet e bashkësisë ndërkombëtare për të rregulluar problemet me të cilat përballet vendi.

Polemika si zakonisht u zhvillua në rrjetin social Facebook, ndërsa biseda vijon si më poshtë:

I nderuari Ambasador, Shkëlqesia juaj Ruairí O’Connell

Kapja e shtetit në veçanti gjyqësori, krimi i madh ekonomik dhe jo vetëm qe po i behet Kosovës haptazi qe nga viti 1999 nga te njëjtit njerëz me fuqi politike duke pasuruar vetveten dhe klanet e tyre e duke varfëruar popullin, na ka bërë të gjithë neve të pafuqishëm përballe tyre, e nga ky fakt Kosova po zbrazet çdo ditë. Na thoni ju lutem nëse ka shpresë për ndërhyrje serioze ndërkombëtare për neutralizimin e këtij rrjeti dhe sjelljen e tyre para drejtësisë?

Ndërsa përgjigja ishte si më poshtë:

Jo, mos keni shprese hiç, asnjë pike shprese, për ndërhyrje ndërkombëtare. Kosova është shtet i pavarur. Nuk ka rast ne bote qe janë rregulluar problemet e një vendi, te krimit te organizuar dhe korrupsionit, duke i pritur te huajt me ardhë. Askush nuk ka me ta ndreqë shtëpinë, duhet me ba’ vet. Bëje vet. Por, ne do të vazhdojmë të kërkojmë përmirësime, sepse krimi i organizuar në Kosovë na dëmton neve dhe nuk e pranojmë më. Dhe nëse ka vullnet politik për të ndryshuar sendet, qoftë nga qeveria qoftë nga një qeveri tjetër, ne do te jemi pranë politikanëve që me të vërtetë dëshirojnë të luftojnë krimin dhe korrupsionin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts