728 x 90 Leaderboard

Zjarret përflakin Los Angeles-in: paralajmërimi i flamurit të kuq tregon rrezik të jashtëzakonshëm (video)

Një paralajmërim i flamurit të kuq është shtrirë deri të shtunën në pjesën më të madhe të Kalifornisë Jugore, pasi zjarrfikësit u përpoqën të fusin nën kontroll disa zona të përfshira nga zjarri në të gjithë rajonin.

Paralajmërimi, që tregon rrezik ekstrem të zjarrit për shkak të erërave të nxehta dhe lagështisë së ulët, do të jetë në fuqi deri të shtunën në Los Angeles dhe në qarqet e Ventura, ku zjarret kanë djegur më shumë se 80,000 hektarë dhe kanë shkatërruar shumë shtëpi.

Erërat me shpejtësi 80 në 100 km/h kanë përfshirë zonën të mërkurën mbrëma dhe të enjten, të cilat sipas zyrtarëve mund të shkaktojnë rënien e drunjëve dhe linjave të rrymës dhe të përhapë zjarrin me shpejtësi. Ata gjithashtu paralajmëruan për shpërthime të izoluara të zjarrit me shpejtësi deri në 130 km/h në male.

Erërat gradualisht pritet të dobësohen të premten dhe të shtunën, thanë zyrtarët. Që nga e mërkura në mëngjes, rreth 11,000 familje kishin mbetur pa energji, sipas Southern California Edison. Shumica e ndërprerjeve u shkaktuan nga djegia e zjarrit prej rreth 65,000 hektarësh në Ventura County. /tesheshi.com/

 

Related posts