Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vuçiç: Kosova, asnjë lumturi për Serbinë! Është fëmijë i Perëndimit

Nuk ka zgjidhje të lumtur për Serbinë në çështjen e Kosovës, dhe çfarëdo qoftë ajo, tha Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke shtuar se fuqitë e mëdha kujdesen për zgjidhjen e këtij problemi sepse “Kosova është fëmija i tyre”.

“Unë nuk mendoj se do të arrija gjë duke gënjyer dhe mashtruar njerëzit. Puna e presidentit të Serbisë nuk është të mashtrojë njerëzit”, tha Vuçiç në një intervistë për TV Prva, duke njoftuar se Serbia do të ekspozohej ndaj “presionit të fortë” për Kosovën në gjashtë muajt e ardhshëm.

I pyetur nëse ai do të mbijetonte politikisht në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, Vuçiç tha se “thelbi” nuk është fati i tij politik, por “interesat kombëtare dhe shtetërore në Kosovë dhe fati i popullit serb”.

“Nuk është çështje e qëndrimit të Prishtinës që ne duhet t’i njohim ata”, tha Vuçiç dhe vlerësoi se Prishtina nuk do të jetë nën presion nga fuqitë e mëdha sepse Kosova është “fëmija i tyre”.

“Ata e futën Kosovën në djep, e ngritën atë dhe ai fëmijë u rrit pak dhe filloi të bënte mosbindje. Nuk ishin shqiptarët që krijuan entitetin, por amerikanët, gjermanët dhe të tjerët”, tha Vuçiç.

Sipas tij, është gabim të mendosh që Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Franca dhe të tjerët do të ndryshojnë qëndrimin e tyre për Kosovën.

“Ata thonë: Kosova brenda kufijve aktualë, kufijtë e pandryshueshëm me Serbinë,” tha Vuçiç. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com