Volkswagen shënon rekord shitjeje për 2018: jo më synime për lider

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen njoftoi se ka regjistruar një rekord vjetor të shitjeve, tha agjensia.

Gjatë vitit 2018, Grupi VW shiti 10.83 milionë automjete dhe rritja më e madhe u regjistrua në furnizimet e SUV-ve.

Kompania, e cila përfshin markat Volkswagen, Audi, Škoda, Seat dhe të tjerë, në vitin 2017 kishte një rekord prej 10.74 milion makina të shitura. Për titullin e prodhuesit më të madh të makinave në botë, Grupi VW luftoi me aleancën Renault-Nissan-Mitsubishi, e cila njoftoi se ishte numri një në mbarë botën me 10.6 milion automjete të shitura, pasi marka gjermane nuk duhet t’i llogarisë kamionët e shitur.

Grupi Renault-Nissan-Mitsubishi do të njoftojë shifrat e shitjes në 2018 në ditët në vijim.

Christian Dahlheim, Drejtori i Shitjeve të VW, ka thënë se kompania të kapërcyer problemet me marrjen e certifikatave për makina nga rregullat e reja mbi emetimet në Evropë.

Dahlheim e quajti atë një rezultat të madh, duke theksuar se kompania nuk e ka më qëllim kryesor për të qenë tregtari më i madh i makinave në botë.

Shitjet, siç raportohet nga VW, u rritën në SHBA, Kinë, Evropë dhe Amerikën e Jugut. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts