Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PROCESI/ VOA: Pse fituesi i zgjedhjeve amerikane nuk do të shpallet deri në janar

Shpallja zyrtare e fituesve të zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara është një proces i gjatë që nuk do të përfundojë deri në janar.

Procesi përfshin amerikanët që votojnë për votuesit, votuesit që votojnë për presidentin dhe më pas Kongresi e shpall fituesin, raporton Zëri i Amerikës.

“Ne kemi ditën e zgjedhjeve kur zgjidhen zgjedhësit, atëherë kemi një ditë në dhjetor kur ata takohen dhe votojnë për president. Ne gjithashtu kemi një datë në janar kur Kongresi konfirmon votat elektorale”, tha Amy Dacey, drejtoreshë ekzekutive e Institutit Sine për Politikë në Universitetin Amerikan.

Përveç Kolegjit Zgjedhor, konfirmimi i fituesve të zgjedhjeve presidenciale përfshin Senatin, Dhomën e Përfaqësuesve dhe Arkivat Kombëtare.

Procesi katër-mujor është rezultat i një kompromisi midis “themeluesve të kombit”, të cilët nuk ishin të bindur se votuesve mund t’u besohej të zgjidhnin drejtuesin e duhur.

“Ai u prezantua kryesisht sepse nuk kishte besim tek qytetarët për të marrë një vendim të tillë. Ata nuk besonin se populli amerikan duhet të zgjidhte drejtpërdrejt një president dhe zv/president, por ata nuk donin as t’i jepnin Kongresit të drejtën ekskluzive të votës,” shpjegon Dacey.

Numërimi më i gjatë

Ekspertët e zgjedhjeve parashikojnë që numërimi i votave do të zgjasë më shumë këtë vit për shkak të pandemisë së virusit koronar dhe numrit të shtuar të votuesve që do të votojnë me postë, sipas Zërit të Amerikës.

“Këto janë procedura ligjore që duhet të ndiqen,” thotë Lia Merivaki, një asistent/profesore politikës amerikane në Universitetin e Misisipit.

Kur 50 shtete dhe Distrikti i Kolumbias numërojnë të gjitha votat nga sondazhet dhe votat me postë, secili guvernator i shtetit harton një listë të votuesve. Kopjet e këtyre listave i jepen kreut të Arkivave Kombëtare.

Zgjedhësit më pas takohen në kryeqytetet e shtetit, District of Columbia në Uashington, për të hedhur zyrtarisht votën e tyre për president dhe zv/presdent.

Kjo duhet të ndodhë të hënën e parë pas të mërkurës së dytë në dhjetor dhe këtë vit do të jetë në 14 dhjetor, shton Zëri i Amerikës.

Zgjedhësit në secilin shtet federal plotësojnë Certifikatën e Votimit dhe e dërgojnë atë në Senat, Arkivat Kombëtare dhe zyrtarë të qeverisë.

Sapo të bëhet kjo, Kolegji Zgjedhor nuk do të ketë më detyra deri në zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Hapi i fundit zhvillohet në 6 janar, kur Kongresi mblidhet për të numëruar votat e elektoratit dhe për të përcaktuar yrtarisht fituesin.

Procesi është kryesisht ceremonial, por gjithashtu mund të ketë kundërshtime.

Ky ishte rasti në 1969 dhe 2005, kur u bënë vërejtje në Kolegjin Zgjedhor, por ato u refuzuan nga Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve dhe votat e diskutueshme u numëruan, kujton VOA. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts