Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Virale: videoja nga Izmiri që tregon llahtarën e tërmetit në Egje

Një video është bërë virale në mediat sociale, pasi aty dallohet më qartë se ç’forcë ka patur tërmeti i rënë në mesdrekë në Egje, ku pasojat më të mëdha janë ndjerë në Izmir të Turqisë.

Të paktën 6 vetë komunikohet se janë mes viktimave, e 202 janë plagosur. Ekziston bindja se numri i të vdekurve dhe të plagosurve mund të jetë dukshëm më i lartë, duke qenë se ekipet e shpëtimit janë në tokë dhe po punojnë për të gjetur dhe tërhequr qytetarët nga rrënojat.

Një total prej 38 ambulancash dhe 35 ekipe shpëtimi kombëtar, si dhe dy helikopterë, janë në vendin e tërmetit në Izmir, raportojnë agjencitë.

“Unë u hodha jashtë në sekondën e fundit para se ndërtesa të rrëzohej,” i tha dëshmitari okular Zeki Soysal CNN-it turk.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shkroi në Tëitter pas tërmetit: “Ne jemi pranë qytetarëve tanë që u prekën nga tërmeti,” tha Erdogan. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts