Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Vdes pianisti i famshëm Leon Fleisher: humbi dorën e djathtë, luante vetëm me të majtën

Pianisti i famshëm amerikan dhe një nga pedagogët më të respektuar, Leon Fleisher, ka vdekur në moshën 93 vjeç nga kanceri, raporton BBC.

Fleisher lindi në 1928 në Los Angeles. Prindërit e tij emigruan në Shtetet e Bashkuara nga Evropa Lindore.

Ai filloi të luante piano në moshën 4 vjeç, dhe në moshën 9 vjeç ishte një student i të famshmit Arthur Schnabel.

Ai performoi me Filarmoninë e New York-ut për herë të parë në moshën 16 vjeç.

Fleischer u diagnostikua me dystoni fokale në 1964 dhe nuk mund të luante me dorën e djathtë.

Pas një pauzë dy-vjeçare, ai e përqëndroi karrierën e tij në punën pedagogjike dhe kryerjen e rezultateve ekskluzivisht për dorën e majtë.

Rreth tre dekada më vonë dhe pas një seri terapish, Fleisher ishte në gjendje të luante përsëri me dorën e djathtë dhe regjistroi dy pjesë që shkuan jashtëzakonisht mirë me kritikët.

Për jetën e tij, është realizuar dhe një dokumentar i nominuar nga Oscar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts