Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Turqia: “Oruc Reis” në remont, moment për negociata me Greqinë

Turqia beson se kushtet janë aktualisht të favorshme për rinegociatat me Greqinë fqinjë, një anëtare e NATO-s, pasi anija turke e provës sizmike “Oruc Reis” la ujërat e diskutueshme në Mesdheun lindor, tha të enjten zëdhënësi i Presidentit turk Ibrahim Kalin, njoftoi Reuters.

Të dy vendet evropiane janë në një mosmarrëveshje të ashpër mbi pretendimet kontradiktore mbi sipërfaqen e pllakës së tyre kontinentale dhe mundësinë e eksplorimit të burimeve të mundshme të energjisë në Mesdheun lindor. Tensionet shpërthyen muajin e kaluar kur Turqia dërgoi “Oruc Reis” në ujërat e diskutueshme të pretenduara nga Greqia dhe Qipro.

Të dielën, “Oruc Reis” u kthye në Antalia për, sipas Ankarasë, “remont rutinë”, të cilën Greqia e quajti një hap të parë pozitiv në lehtësimin e tensioneve. Të dy vendet filluan të komunikonin në NATO për të shmangur incidentet ushtarake në rajon pas një përplasje të vogël detare muajin e kaluar.

Duke folur në panelin e internetit, Kalin vuri në dukje se kthimi i “Oruc Reis” mund të shihet si një mundësi për të çuar përpara bisedimet dhe se “nuk duhet të shkojë dëm”, duke shtuar se Ankaraja shpreson që kjo të “shihet pozitivisht” në samitin e BE 24 dhe 25 shtator.

Kthimi i një faqe të re

“Ne duam të shohim një kthesë të një faqe të re në marrëdhëniet midis Turqisë dhe Greqisë, por edhe në marrëdhëniet midis Turqisë dhe BE. Shpresojmë dhe besojmë se klima është e përshtatshme për këtë dhe mendoj se kemi arritur një mirëkuptim kur bëhet fjalë për hapat që duhet të ndërmarrim në javët e ardhshme për të vazhduar bisedimet,” tha zëdhënësi i Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Të mërkurën, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se shërbimi i mirëmbajtjes së “Oruc Reis” mund të zgjasë “disa javë”, duke cituar të dhëna nga Ministria e Energjisë, por shtoi se anija do të vazhdonte operacionet e saj pas shërbimit.

Krerët e BE do të trajtojnë çështjen në një samit në fund të muajit dhe do të vlerësojnë sanksionet e mundshme. Gjermania dëshiron më shumë kohë për të negociuar me Turqinë, ndërsa Franca, Qipro dhe Greqia po kërkojnë ndëshkim për Ankaranë.

Turqia ka vendosur dy anije kërkimi pranë ishullit të ndarë të Qipros, sipas Reuters, duke theksuar se Nikosia ka qenë prej kohësh në mosmarrëveshje me Ankaranë rreth shpimit dhe kërkimit të naftës dhe gazit. Turqia njeh shtetin turk qipriot në veri të ishullit, por jo qeverinë qipriote greke të njohur ndërkombëtarisht. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts