Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Trump: 100,000 të vdekur në SHBA, një “punë e bërë mirë”

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se 100,000 të vdekur nga efektet e koronavirusit mund të konsiderohen një “punë e bërë mirë” dhe njoftoi se ai do të hiqte dorë nga plani i tij i hershëm për të rifilluar aktivitetin ekonomik deri në mes të prillit.

Në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, ai tha se administrata e tij uli vlerësimet e saj të mëparshme të vdekjeve të mundshme në Shtetet e Bashkuara nga virusi COVID-19 nga 2.2 milioni i aluduar, dhe vlerësoi se nëse SHBA arrin të kufizojë atë numër në 100,000, kjo do të thotë se “është bërë punë e shkëlqyeshme”.

“Nëse ne mund ta mbajmë atë shifër në 100,000, është një numër më pak i tmerrshëm, ndoshta edhe më pak … Pra, kemi midis 100,000 dhe 200,000, atëherë të gjithë bëmë një punë të shkëlqyeshme së bashku,” tha Trump.

Ai e quajti një deklaratë të mëparshme se dëshironte që ekonomia të rilëvizte deri në Pashkë, 12 prill, si “ambicioze”.

“Ne duhet të arrijmë kulmin deri në Pashkë dhe të fillojmë ngadalë ngritjen e trajektores sonë në rënie, dhe kjo, shpresoj se është domethënëse,” tha Hina.

Udhëzimi për distancën sociale të lidhura me pandeminë, i cili u prezantua në dy javë dhe që duhet të përfundojë javën e ardhshme, është shtrirë në 30 prill.

“SHBA-ja po zgjat udhëzimet e saj deri më 30 prill për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Nuk ka asgjë më të keqe se shpallja e parakohshme e fitores,” tha Trump.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, numri i rasteve të konfirmuara të një infeksioni në Shtetet e Bashkuara është 142,106.

Një total prej 2.479 njerëz kanë vdekur deri më tani nga efektet e virusit COVIDa-19, dhe 2.686 raste janë shëruar.

“Shkalla e vdekjes ka të ngjarë të arrijë në dy javë,” tha Trump.

Presidenti u tha amerikanëve: “Sa më mirë të veproni, aq më shpejt do të marrë fund ky makth”.

Më parë, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, Anthony Fauci, tha se pandemia, nëse nuk zbatohet me sukses, ka të ngjarë të vriste midis 100,000 dhe 200,000 jetë në Shtetet e Bashkuara. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com