Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TRONDITËSE/ Në vendrefuzimin e hapjes së negociatave me Shqipërinë: krimi hollandez që të shkul “dhëmbë e dhëmballë” (video)

Policia hollandeze arrestoi gjashtë persona pasi zbuloi kontejnerë deti që u shndërruan në një burg të improvizuar dhe në një “dhomë torturash” të papërshkueshme nga zëri së bashku me një karrige dentare, e cila, së bashku me mjetet shoqëruese, pincë dhe doreza, do ishin gati veprim: shkulur “dhëmbë e dhëmballë”.

Policia raportohet se bastisi dhomën para se të përdorej dhe paralajmëroi viktimat e mundshme, të cilët u fshehën.

Zbulimi i tmerrshëm u bë muajin e kaluar nga oficerët që hetuan gjurmët e mbledhura përmes të dhënave nga telefonat e koduar të përdorur nga kriminelët, të cilat kohët e fundit u përgjuan nga policia franceze. Detektivët në Britani dhe Hollandë kanë arrestuar tashmë qindra të dyshuar bazuar në mesazhe të koduara.

Detektivët zbuluan gjithashtu shtatë kontejnerë deti të adaptuara në një depo në një fshat të vogël në jug-perëndim të Hollandës, afër kufirit me Belgjikën, sipas një deklarate të lëshuar dje.

Policia arrestoi gjashtë persona me dyshimin se kishin komplotuar një rrëmbim dhe sulm, dhe u kapi atyre mesazhe nga telefoni, përfshirë fotot e kontejnerëve dhe karrigeve dentare me rripa të bashkangjitur me mbajtëset e duarve dhe këmbëve.

Në mesazhe, një nga konteniërët quhej “dhomë trajtimi” dhe “ebi”, një referencë për burgun holandez të sigurisë më të lartë. Mesazhet zbuluan gjithashtu identitetin e viktimave të mundshme, të cilët ishin paralajmëruar dhe fshehur, tha policia.

Zbulimi siguroi një pasqyrë mizore për botën e nëndheshme kriminale gjithnjë e më të dhunshme hollandeze, e cila është e përfshirë në prodhim dhe trafikim droge në shkallë të gjerë.

Policia tha javën e kaluar se hetimet e tyre, bazuar në miliona mesazhe telefonike, çuan në arrestimin e më shumë se 100 të dyshuarve dhe sekuestrimin e më shumë se 8,000 kilogramëve kokainë, si dhe çmontimin e 19 laboratorëve të drogës sintestike dhe konfiskimin e dhjetëra armëve të zjarrit.

Kujtojmë se Hollanda ishte vetovënësia për Shqipërinë në rastin e hapjes së negociatave, duke refuzuar të jepte “ok”.

Dhe si pretendim kryesor kishte problemet që sillnin emigrantët shqiptarë, ata që përfshiheshin në afera kriminale.

Por rasti i fundit tregon se dhe vetë krimi hollandez është ulëritës. /tesheshi.com/  

auto pjese dak

Related posts