Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TEZA/ Sajesa e “Islamo-majtizmit”: si po hyn Franca në epokën “McCarthy”

Në javët e kaluara, një valë tjetër e polarizimit politik ka goditur Francën, kur koncepti i “Islamo-majtës” ka marrë qendrën në një debat të ashpër kulturor. Në një intervistë me Cnews, ekuivalenti francez i Fox News, ministrja franceze e Arsimit të Lartë dhe Kërkimit, Frédérique Vidal u pyet nëse ai ishte dakord me deklaratën se “e majta islamike po ngacmon universitetet”. Ajo u përgjigj pa hezitim: “E majta islamike po ngacmon të gjithë shoqërinë”.

Ajo vazhdoi: “Unë do të urdhëroj një hetim për të gjitha rrjedhat e kërkimit në këto tema në universitete, në mënyrë që të dallojmë kërkimin e vërtetë akademik nga aktivizmi dhe opinioni”.

Deklarata e Vidal për “të majtën islame” është e fundit në një seri deklaratash të ngjashme nga zyrtarë të zgjedhur në Francë. Në qershor, presidenti Emmanuel Macron u tha gazetarëve: “Bota akademike ka pjesën e saj të fajit. Ai inkurajoi etnizimin e kësaj çështje sociale, duke menduar se kjo ishte një linjë e mirë e kërkimit. Por rezultati mund të jetë vetëm shkëputja. Kjo do të thotë të ndash Republikën në dy pjesë “.

 Në tetor, ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer paralajmëroi se “e majta islamike po bën një rrëmujë në shoqëri” dhe dënoi atë që ai e quajti “bashkëpunim intelektual në terrorizëm”.

Këto sulme të mbrapshta ndaj akademisë dhe intelektualëve të majtë janë përsëritur në të gjithë mediat kryesore franceze dhe midis elitës pseudo-intelektuale.

Një dordolec e përjetshme në shoqërinë franceze

Qëllimi i tyre është të nxisin urrejtje publike ndaj së majtës, një forcë tradicionale laike, duke e lidhur atë me “Islamizmin”, dordolecin e përjetshëm në shoqërinë franceze. Ky lloj inkurajimi, megjithëse është politikisht i zbatueshëm për qeverinë, ngadalë por me siguri po e shtyn Francën në epokën e saj të McCarthy. Macron dhe mbështetësit e tij po hedhin bazat për një gjueti shtrigash të ngjashme me atë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga senatori Joseph McCarthy në vitet 1950, i cili synonte të “pastronte” institucionet amerikane nga njerëzit e dyshuar si agjentë komunistë, militantë ose simpatizantë.

Eshtë e rëndësishme të kuptohet konteksti politik në të cilin zhvillohet ky proces. Të gjitha këto deklarata duhet të shihen si pjesë e fushatës zgjedhore. Macron do të kandidojë përsëri në 2022, ndërkohë që mban dhe barrën e dështimin të menaxhimit pandemik.

Macron pret një konkurrencë të ashpër në votime

Ndërsa kriza e koronavirusit ka të ngjarë të ketë një ndikim të madh në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, Macron pret një konkurrencë të ashpër në sondazhet dhe po kërkon një strategji efektive për të rritur mbështetjen. Në këtë pikë, asgjë nuk duket se po funksionon më mirë për të parandaluar publikun nga shumë dështime të qeverisë në sulmet ndaj Islamit dhe pas “teorive islamike të konspiracionit”, dhe Macron duket se mezi e ka mirëpritur mundësinë për të rritur vlerësimin e tij.

Qeveria e tij tashmë ka filluar një fushatë brutale që synon të frikësojë komunitetin musliman dhe të shtypë organizatat e tij të shoqërisë civile. Ndër masat e tjera shtypëse, ai shpërndau Kolektivin Kundër Islamofobisë në Francë, i cili mbronte viktimat muslimane të Islamofobisë brenda kornizës ligjore të Republikës.

Por Macron dëshiron të shkojë një hap më tej sesa të sulmojë komunitetin musliman dhe tani po sulmon edhe të majtën.

Duke vepruar kështu, ai imiton një nga rivalët e tij kryesorë, Marine Le Pen, presidente e Asamblesë Kombëtare ultra të djathtë. Ideja e një “të majte islame” është diçka që ajo e popullarizoi në fushatën e saj të parë presidenciale në 2012.

Duket se tani politika e Macron ka shkuar aq larg në të djathtë sa ai ka përqafuar plotësisht gjuhën e Asamblesë Kombëtare. Duke nisur një kryqëzatë publike kundër teorisë së imagjinuar të konspiracionit islamisto-majtist në shoqërinë franceze, ai shpreson jo vetëm të vjedhë disa nga votat e Le Pen por edhe të minojë të majtën.

Macron shënjestron në mënyrë specifike partinë e Francës së Pushtuar. Lideri i saj Jean-Luc Mélenchon është i vetmi politikan që ka dënuar Islamofobinë dhe stigmatizimin e muslimanëve francezë – ai ishte i vetmi udhëheqës partie që mori pjesë në Marshin Kundër Islamofobisë 2019. Sot, ai është i vetmi i majtë i shquar që ka një shans në vitin e ardhshëm zgjedhjet presidenciale.

Truku i fundit në luftën kundër disidencës në Francë

Duke miratuar gjuhën raciste të Le Pen dhe duke demonizuar të majtën, dhe partinë e Mélenchon në veçanti, Macron shpreson të rishfaqet si një kandidat kompromisi, një “e keqe më e vogël” për të cilën populli francez do të votojë për të shmangur një qeveri ultra të djathtë ndërsa ende ndihet i mbrojtur nga “dordoleci islamik”.

Por duke kandiduar përsëri me marifete të pamatura dhe të paskrupullta, presidenti po i bën dëm të madh shoqërisë franceze. Duke synuar akademinë, ai kërcënon drejtpërdrejt lirinë akademike.

Menjëherë pasi u transmetua intervista e Vidal, Qendra Kombëtare për Kërkime Shkencore (CNRS), institucioni më i shquar akademik me mendjet më të mira në të gjitha disiplinat shkencore, lëshoi ​​një deklaratë duke hedhur poshtë akuzat e saj dhe duke dënuar “ata që përpiqen të përdorin termin ‘Islamo-majtas’ për të rrezikuar lirinë akademike”. Qendra theksoi se “shfrytëzimi politik” i këtij termi “tregon instrumentalizimin e dëmshëm të shkencës” dhe “që nuk përkon me ndonjë realitet shkencor”.

Vidal, ndërkohë, avancoi me pretendimet e saj dhe këmbënguli që të kryhej një hetim për “të majtën islamike” në akademi. Nëse ajo e mban premtimin, kjo mund të ketë një ndikim shkatërrues në jetën akademike në Francë.

Pastrimi i institucioneve arsimore nga çdo opozitë intelektuale ose politike që mund të vërë në pikëpyetje politikat qeveritare ose pikëpamjet e shumicës do të gjymtonte rëndë debatin mbi çështje të rëndësishme politike dhe socio-ekonomike.

Ndjekja e akademikëve të akuzuar si “islamo-të majtë” sigurisht që do të kufizonte lirinë akademike dhe do të çonte në vetëcensurë. Do të prishte punën e të ashtuquajturve dekolonialistë që sfidojnë rrëfimin e së kaluarës koloniale të Francës, të promovuar dhe miratuar nga shteti francez, duke theksuar kështu sëmundjet e kolonializmit francez.

Ai gjithashtu do të forconte pozicionin e komunitetit musliman në Francë si thelbi kryesor i falimentimeve politike dhe morale të elitës në pushtet.

“E majta islame” është mashtrimi i fundit në këtë luftë kundër disidencës në Francë. Eshtë një mjet i dobishëm për të heshtur si armiqtë politikë ashtu edhe ata muslimanë që kundërshtojnë islamofobinë dhe racizmin që pllakos administratën dhe shoqërinë franceze. Kjo e sjell Francën gjithnjë e më afër sundimit autokratik, ku kushdo që guxon të kritikojë, kundërshtojë ose vë në dyshim direktivën e lëshuar nga lart, njolloset dhe hesht. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts