Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Tepsia” ende e pandarë e Kosovës, shtohen zërat nga VV për të tjera zgjedhje: nëse LDK do Presidentin

Janë shtuar zërat brenda Vetëvendosjes, të cilat paralajmërojnë shkuarjen sërish në zgjedhje të parakohshme, nëse nuk do ketë dakortësi me LDK-në, e kjo në pikën e Presidentit. Eshtë anëtarja e e kryesisë së VV-së, Albuena Haxhiu, e cila në një intervistë për KosovaPress, kritikoi qasjen e LDK-së për të siguruar me patjetër Presidencën.

“Nuk kemi hyrë në garë për çështjen e presidentit prandaj na duket komplet e pakuptueshme kërkesat e tilla, megjithatë unë po them që para vetes kemi dy alternativa si Lëvizje Vetëvendosje.

Natyrisht e para është që të kemi koalicionin qeverisës ku nuk përfshihet çështja e presidentit, madje refuzoj të përfshihemi me emra të përveçëm në këtë çështje sepse vet figura e presidentit përfaqëson njëfarë uniteti.

Dhe e dyta pa dyshim që janë zgjedhjet, sepse Vetëvendosje nuk bën koalicion me ndonjë subjekt tjetër politik. Por ta keni të qartë se kërkesa e LDK-së kërkesën për president nuk e ka të mbështetur as nga populli.

Ne si Vetëvendosje për shkak të problemeve që i ka shteti i Kosovës nuk jemi të interesuar për zgjedhje, nëse ka barikadime të tilla do gjendemi para situatave të tilla”, theksoi Haxhiu.

Ajo gjithsesii quajti normale gjithë ç’po ndodh mes dy forcave, në atë që mund të quhet, referuar rastin shqiptar, “ndarja e tepsisë së pushtetit”.

Jam shumë optimiste për koalicionin VV- LDK dhe të gjitha këto të cilat kanë ndodhur, qoftë deklaratat dhe kërkesat e tilla duket se janë normale. Megjithatë për Lëvizjen Vetëvendosje nuk ka qenë e drejtë që çështja e presidentit të përfshihet ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së. Besoj që do të ketë brenda kësaj jave kur me saktësi besoj që shpejt do bëhet e ditur”, tha Haxhiu. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts