Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Sondazhet, si me Hillary-n: Biden, afër fitimit të zgjedhjeve presidenciale

Më pak se 100 ditë para zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, sondazhet tregojnë se kandidati i mundshëm presidencial i Demokratëve, ish-nënkryetari Joe Biden, ka një avantazh prej 10% në raport me presidentin aktual Donald Trump.

Sidoqoftë, nëse gara zgjedhore nuk shihet si një referendum mbi performancën e Presidentit Trump, ai avantazh mund të zvogëlohet, raporton Zëri i Amerikës.

Popullariteti i presidentit Trump ka rënë gjatë pandemisë së gjatë të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, recesionit të thellë ekonomik dhe trazirave civile, dhe Biden e akuzon atë për “heqjen e duarve të tij nga vendi”.

“A mund ta imagjinoni duke thënë si president – kjo nuk është përgjegjësia ime. Unë nuk marr përgjegjësi. Dhe fjalë për fjalë, ‘pyet kandidati demokrat Joe Biden?”.

Biden i përgjigjet me një përqëndrim të pandemisë

“Sa më shumë përqendrimi të jetë në pandeminë, aq më mirë është Biden. CCndo pyetje ose kombinim i pyetjeve që zhvendosin atë fokus ka të ngjarë të dëmtojë Biden dhe të ndihmojë Trump”, tha analisti konservator Patrick Basham.

Për Biden-in 77-vjeçar, i cili njihet për gafat verbale, debatet e ardhshme presidenciale paraqesin një rrezik të mundshëm, megjithatë, mbështetësit e tij thonë se ish-presidenti SHBA do të jetë gati për një përleshje me Trump.

“Biden e di shumë mirë se çfarë është në fokus. Këto janë ekonomia, kujdesi shëndetësor dhe pandemia. Ai do të përqendrohet në atë gjatë debateve parazgjedhore”, thekson strategu demokrat Jared Leopold.

Shumë sondazhe në vitin 2016 njoftuan gabimisht se Trump do të humbiste ndaj Hillary Clinton, kështu që si demokratë e si republikanë pajtohen që sondazhet e tanishme nuk garantojnë fitoren e Biden-it në nëntor në asnjë mënyrë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts