Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SHBA, “tërheqje veshi” për Albin Kurtin: Kujdes me Dialogun!

Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinker tha se normalizimi i negociatave me Serbinë është thelbësor në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe kjo thuhej në letrën që kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori si mesazh urimi një ditë më parë .

Ai i bëri thirrje Kosovës të “angazhohet në mënyrë produktive dhe pa vonesë në dialogun me Serbinë, i cili mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe drejtohet nga BE”, raporton AP.

“Sigurimi i një marrëveshje gjithëpërfshirëse mbi normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, i përqendruar në njohjen reciproke, është thelbësore që Kosova të përmbushë potencialin e saj të plotë dhe të shkojë drejt pranimit në BE,” shkroi Blinken.

Brukseli zyrtar gjithashtu theksoi se negociatat midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin janë të një rëndësie themelore në rrugën e tyre për t’u bërë anëtare të BE-së një ditë.

Kurti, i cili mori detyrën në 22 mars pasi Vetëvendosje fitoi një shumicë në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, tha se negociatat me Serbinë nuk ishin midis qëllimeve të tij përparësore.

Negociatat mbi normalizimin midis Kosovës dhe Serbisë, të cilat filluan dhjetë vjet më parë, u ndërprenë vitin e kaluar, sipas AP.

Kurti dhe presidentja e re e Kosovës, Vjosa Osmani, thanë se çështja e 1,640 të zhdukurve gjatë luftërave 1998 dhe 1999 ishte thelbësore në negociatat. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts