Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Burgim të përjetshëm për udhëheqësin e Vëllazërisë Myslimane

Një gjykatë egjiptiane dënoi të enjten Mahmoud Ezzat, një ish-udhëheqës i përkohshëm i Vëllazërisë Myslimane, me burgim të përjetshëm, muaj pasi ishte burgosur në një apartament në Kajro.

Forcat e sigurisë arrestuan Ezzat gushtin e kaluar në një bastisje në rrethin e Pestë të Vendbanimit të Kajros, e fundit në një seri sulmesh nga një lëvizje që ka qenë shënjestër e një sulmi që kur ai u përjashtua në 2013.

Ezzat u dënua me akuzat e nxitjes së dhunës dhe dhënies së armëve të zjarrit gjatë një përplasjeje para selisë së Vëllazërisë Myslimane midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të tyre në 2013, i tha një burim gjykate Reuters.

Në të njëjtën çështje, disa anëtarë të tjerë të Vëllazërisë Myslimane u dënuan me burgim të përjetshëm.

Avokati i Ezzat nuk ishte në dispozicion për koment.

Në kohën e arrestimit të Ezzat, Vëllazëria Myslimane njoftoi se autoritetet po e ndiqnin penalisht për “akuza të rreme politike”.

Ezzat ishte një ish-nënkryetar me ndikim i lëvizjes, Mohamed Badie, dhe konsiderohej si një person i ashpër në grup.

Ai u bë udhëheqës i përkohshëm pas arrestimit të Badie në gusht 2013.

Ai ishte dënuar më parë me vdekje dhe me burgim të përjetshëm në mungesë, por po përballet me një rigjykim pas ndalimit të tij.

Anëtarët e tjerë të vjetër të grupit ose u burgosën ose u larguan nga Egjipti.

Reuters deklaron se autoritetet egjiptiane akuzojnë Vëllazërinë Myslimane për “promovim të politikës militante dhe përmbysje”, të cilën ata e mohojnë kategorikisht. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts