728 x 90 Leaderboard

SHBA dërgon flotën e dytë ushtarake në gadishullin Korean: ja çfarë përmban luftanija “Roosevelt” (video)

SHBA ka dërguar flotën e dytë ushtarak me avion luftarak për në Paqësorin perëndimor, pas largimit nga porti i San Diegos javën e kaluar, raporton Daily Star.

Kjo flotë përmban transportues ajror amerikan me avionë me armë bërthamore.

Në bord janë edhe 7,500 ushtarë.

Flota Roosevelt do të fokusohet në operacionet e sigurisë detare në Paqësor dhe Lindjen e Mesme, njoftoi ushtria amerikane.

Por një luftanije që kushton 4.5 billionë dollarë, e njohur si “Big Stick”, është dërguar për të rritur mbrojtjen e SHBA në gadishullin Korean, sipas mediave të Koresë së Jugut./tesheshi.com/

Related posts