Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SFIDA/ Kina në marrëveshjen më të madhe tregtare në botë: ç’do të bëjë Biden?

Duke nënshkruar një marrëveshje tregtare me 15 vende të Azisë dhe Paqësorit, Kina mund të çimentojë pozicionin e saj dominues dhe të rrisë ndikimin e fuqisë së saj të butë në rajon, ndërsa është e paqartë se si Shtetet e Bashkuara do të reagojnë ndaj krijimit të bllokut më të madh tregtar në botë, raporton Radio Evropa e Lirë (RFE).

Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përfshin 10 vende në Azinë Juglindore, Kinë, Japoni, Kore të Jugut, Zelandën e Re dhe Australi, sipas AFP dhe thekson se ekonomitë e mbuluara së bashku mbulojnë pothuajse 30 përqind të prodhimit të brendshëm bruto global (PBB).

Marrëveshja, e propozuar për herë të parë në 2012, u përfundua të dielën, në fund të një samiti të Azisë Jugore në Vietnam, ndërsa udhëheqësit kërkojnë të rindërtojnë ekonomitë e tyre të prekura nga pandemia e COVID-19.

Marrëveshja për të ulur tarifat dhe tregtinë e hapur të shërbimeve brenda bllokut nuk përfshin Shtetet e Bashkuara dhe konsiderohet si një alternativë e drejtuar nga kinezët si një nismë për të bllokuar tregtinë e SHBA, nënvizon AFP, duke kujtuar se Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga iniciativa e saj e Partneritetit Trans-Paqësor (TPP).

2.2 miliardë konsumatorë të mbuluar

India, e cila u tërhoq nga negociatat vitin e kaluar për shkak të shqetësimeve se marrëveshja do të lejojë që mallrat e lira kineze të hyjnë në vend, mungonte dukshëm nga nënshkrimi.

Akoma, nënshkruesit e marrëveshjes kanë shprehur shpresën se New Delhi do të bashkohet në të ardhmen, duke njohur “rëndësinë strategjike” të vendit për marrëveshjen, e cila tashmë përfshin më shumë se 2 miliardë njerëz.

Vietnami, i cili priti samitin virtual, tha se RCEP do të mbulojë 30 përqind të ekonomisë globale, 30 përqind të popullsisë globale dhe do të arrijë 2.2 miliardë konsumatorë.

RCEP, si blloku më i madh i tregtisë së lirë në botë, mund të çimentojë më fort pozicionin e Kinës si një partner ekonomik i Azisë Juglindore, Japonisë dhe Koresë së Veriut, sipas Reuters.

Me marrëveshjen e re tregtare, ekonomia e dytë më e madhe në botë do të jetë në një pozitë më të mirë për të formësuar rregullat e tregtisë në rajon, thekson Reuters, duke treguar vlerësimet e ekonomistëve se RCEP mund të ndihmojë Pekinin të zvogëlojë varësinë e tij nga tregjet e huaja dhe teknologjia.

Një nga marrëveshjet më të mëdha tregtare në botë do të transformojë biznesin ndërkufitar dhe do të përfaqësojë një hap të madh për integrimin ekonomik të rajonit, vlerëson Financial Times, dhe disa ekonomistë vlerësojnë se RCEP do të shtojë 186 miliardë dollarë në ekonominë globale dhe 0.2 përqind të PBB-së së anëtarëve të saj.

Japonia dhe Koreja e Jugut janë ndër fituesit më të mëdhenj të marrëveshjes, por përfitimet e mallrave më të lira do të shtrihen në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Boshti Kinë – Japoni – Kore e Jugut

Nga ana tjetër, kritika e zakonshme ndaj RCEP është dominimi i Kinës, veçanërisht që kur India u tërhoq, thekson Financial Times, duke shtuar se Pekini ka fituar një zë të rëndësishëm në vendosjen e standardeve në tregtinë rajonale, të cilat mund të rrisin fuqinë e saj të butë.

Dy elemente në marrëveshje janë veçanërisht të rëndësishme, thekson Financial Times, dhe i pari janë rregullat e origjinës.

Sipas marrëveshjeve ekzistuese në Azinë Juglindore, produktet e kompanisë, për shembull, nga Indonezia mund të kualifikohen për një marrëveshje të tregtisë së lirë me Japoninë, por jo me Korenë e Jugut.

Tani RCEP do ta ndryshojë atë.

Një faktor tjetër kryesor është që RCEP është marrëveshja e parë e tregtisë së lirë midis Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut, tha gazeta, duke theksuar se pas hapit të parë, negociatat mbi një marrëveshje të tregtisë së lirë Kinë-Japoni-Kore të Jugut mund të përshpejtohen.

Duke qenë se të tre vendet janë fuqi prodhuese dhe teknologjike, ky do të ishte një zhvillim i madh për tregtinë globale.

Kundërpeshimi i ndikimit amerikan në rajon

RCEP, ndryshe nga TTP e mëparshme, është relativisht joambicioz, pasi eliminon 90 përqind të taksave doganore, ndërsa bujqësia është kryesisht e zbuluar dhe shërbimet janë të përziera.

Sidoqoftë, është ende një hap i madh, thekson Financial Times, duke shtuar se pasoja më e madhe mund të jetë hedhja e hapit të parë drejt zvogëlimit të Azisë si një zonë koherente tregtare, siç është Evropa ose Amerika e Veriut.

Marrëveshja të dielën është një simbol i fortë i rritjes së ndikimit ekonomik të Pekinit në Azinë Juglindore, në një kohë pasigurie rreth lidhjeve ekonomike të SHBA me rajonin, komnentoi New York Times, duke theksuar se marrëveshja ishte projektuar nga Pekini, pjesërisht për të kundërpeshuar ndikimin e SHBA në rajon.

RCEP, megjithëse ka një hapësirë ​​të kufizuar, mbart një peshë të konsiderueshme simbolike, thekson gazeta amerikane.

Ndërsa mbulon më shumë njerëz se çdo marrëveshje e mëparshme rajonale e tregtisë së lirë, kjo mund të ndihmojë në çimentimin e mëtejshëm të imazhit të Kinës si fuqia dominuese ekonomike në lagjen e saj.

Në pritje se ç’do të bëjë Joe Biden

Trump tërhoqi SHBA nga TC katër vjet më parë, e cila u pa si përgjigja e Uashingtonit ndaj ndikimit në rritje të Kinës në rajonin e Azi-Paqësorit.

Me tërheqjen e SHBA nga TC, e cila nuk përfshinte Kinën, Pekini ishte i lumtur kur u përpoq të plotësonte vakumin, shkruan New York Times, duke theksuar se nuk është e qartë se si SHBA do t’i përgjigjen marrëveshjes së re tregtare, pasi Presidenti i zgjedhur Joe Biden nuk foli nëse do të përfshijë vendin në pasardhësen e TC.

Biden tha se ai do të priste për negociatat mbi marrëveshjet e reja tregtare, pasi ai dëshiron të përqendrohet në pandeminë, rimëkëmbjen ekonomike dhe investimet në prodhimin dhe teknologjinë amerikane.

Akoma, disa ekspertë të tregtisë thonë se nënshkrimi i RCEP tregon se pjesa tjetër e botës nuk do të presë për SHBA.

Bashkimi Evropian po udhëheq gjithashtu negociatat tregtare me një ritëm agresiv.

Ndërsa vendet e tjera po nënshkruajnë marrëveshje të reja, eksportuesit amerikanë gradualisht mund të humbasin terren, përfundon gazeta e Nju Jorkut. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts