Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

RAPORTI/ Rrahje, fyerje, plagosje: ç’hoqën personelet mjekësore në 2020 nën pandemi

Më shumë se 400 veprime të dhunshme në lidhje me COVID-19 u kryen në të gjithë botën në vitin 2020 kundër personelit mjekësor të cilët janë në vijat e para të luftës kundër koronavirusit, njoftoi një OJQ të martën.

Koalicioni për Ruajtjen e Shëndetit në Konflikt (CSSC) paraqiti në një hartë raporti me 1,172 akte dhune dhe sulmesh ndaj personave ose infrastrukturës në kujdesin shëndetësor vitin e kaluar, “vlerësimi më i ulët” është një e treta e atyre që renditen, 412, të cilët janë drejtpërdrejt lidhur me COVID 19.

Në Meksikë, një grup sulmoi dhe plagosi një infermiere, duke e akuzuar atë për përhapjen e virusit.

Në Dakar, në shtetin afrikan të Senegalit, tre punonjës socialë u plagosën nga gurët që u hodhën atyre nga banorët që nuk pranuan të varrosnin një viktimë të koronavirusit në komunitetin e tyre.

Në Birmingham, Mbretëria e Bashkuar, një infermiere u pështy dhe u ofendua nga fqinjët.

Bomba në spitale dhe rrëmbim i mjekëve

Shumica dërrmuese e autorëve të një dhune të tillë (80 përqind) janë civilë, por kërcënimi vjen gjithashtu nga zyrtarët publikë.

Në Egjipt, punonjësit shëndetësorë kritikuan mënyrën se si regjimi e trajtoi krizën, duke bërë që shërbimet e sigurisë t’i arrestonin dhe t’i akuzonin ata për përhapjen e lajmeve të rreme dhe përkatësinë e një grupi terrorist.

Insecurity Insight, organizata që prodhoi hartën ndërvepruese pas mbledhjes së të dhënave mbi dhunën, gjithashtu regjistroi 802 sulme në vendet ku po ndodhin luftëra dhe konflikte civile: bombardimi i spitaleve në Jemen, rrëmbimi i mjekëve në Nigeri ose shkatërrimi i shisheve të xhelit me alkool në një sulm që u atribuohet luftëtarëve për shkëputjen e pjesës anglofone të Kamerunit.

“Harta tregon se dhuna dhe kërcënimi i punonjësve të mjekësisë ishte një krizë e vërtetë globale në vitin 2020 në 79 shtete,” tha Christina Wille, drejtoreshë e Insighturity Insight, një anëtare e CSSC.

Leonard Rubenstein, presidenti themelues i CSSC dhe një profesor në Universitetin Johns Hopkins në Shtetet e Bashkuara, u bëri thirrje qeverive në të gjithë botën për të mbrojtur profesionistët e shëndetit, veçanërisht në luftën kundër keqinformimit dhe për të bërë gjithçka që është e mundur për të ndëshkuar autorët e formave të tilla të dhunës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts