Refuzimi i emrit të ri, kryeministri bullgar refuzon të takojë presidentin Ivanov

Kryeministri bullgar Bojko Borisov refuzoi të takohet me presidentin maqedonas Ivanov, takim iplanifikuar për të premten, gjatë një vizite të kreut të shtetit maqedonas në Sofje. E gjitha kjo për shkak se Ivanov nuk pranon emrin e ri të Maqedonisë, vendosur nga marrëveshja me Athinën. Në këtë pikëpamje, Bullgaria qëndron në pozitat e një vendi të BE-së, ku qëndrimi i Brukselit është pro-marreveshjes.

Ivanov mbërriti në vizitë në Bullgari ku u takua me homologun e tij, Rumen Radev.

“Bullgaria është shumë e shqetësuar për përshkallëzimin e situatës në Maqedoni në lidhje me marrëveshjen për emrin e ri të vendit”, tha Radev pas takimit Ivanov.

Ai e ftoi homologun e tij maqedonas që të jetë një lider në dialogun në mes të institucioneve në Maqedoni.

“Qëndrimi ynë është parimor dhe i qartë, ashtu si të gjithë komunitetin ndërkombëtar: integrimin në NATO dhe BE është vendimtare për zhvillimin e ardhshëm të vendeve tona fqinje dhe kjo nuk duhet të vihet në pikëpyetje”, tha Radev. /tesheshi.com/  

 

Tim sporazumomokončan mosmarrëveshjen çerek shekulli të gjatë mes Greqisë dhe Maqedonisë, si dhe për të lejuar përshpejtimin e Shkupit zyrtar të integrimit Euro-Atlantik

auto pjese dak

Related posts