Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Reale, jo pikturë: Ja me ç’u ballafaquan turistët në bregdetin australian

Turistët që ecnin përgjatë bregdetit australian hasën në një pamje të pazakontë në plazh.

Ata gjetën një krijesë deti të vdekur në rërë, me sa duket pasi valët e sollën atë në breg gjatë fundjavës. Doli të jetë një zhurmë e madhe, gjerësia e së cilës ishte rreth dy metra.

Cath Rampton dhe burri i saj Tom, të cilët janë veterinerë, e vunë re atë në grykën e lumit Kenneth në bregdetin jug-perëndimor të Victorias në Australi.

“Ne ecëm përgjatë plazhit dhe pashë një krijesë të madhe në rërë. Unë kurrë nuk kam parë ndonjë gjë të tillë,” tha Rothman.

Këto janë peshqit më të mëdhenj të skeletit kockor në botë. Ato mund të rriten deri në tre metra, në një lartësi mbi katër metra dhe të peshojnë deri në 2.5 tonë. Ata ushqehen me kandil deti dhe jetojnë në thellësi të mëdha, dhe dihet që herë pas here hidhen nga uji për të hequr qafe parazitët.

Ekspertët i konsiderojnë ato të rralla, megjithëse nuk është e pazakontë që deti t’i hedh në plazh. Vitin e kaluar, një sosh u filmua edhe në Kaliforni, gjë që befasoi edhe biologët. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts