Auto Dak
Auto Dak

Rasti i parë i etheve të Nilit perëndimor në Maqedoninë Veriore, pacienti në gjendje të rëndë

Një pacient i infektuar me virusin e etheve të Nilit perëndimor i shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, është në gjendje të rëndë me manifestime në sistemin nervor qendror, tha drejtoresha e klinikës Milena Stevanoviç.

Ky është rasti i parë i etheve të Nilit perëndimor në Maqedoninë Veriore, dhe është konfirmuar nga laboratori në Qendrën e Shëndetit Publik në Shkup, raporton A1on.

Stevanoviç saktësoi se pacienti është një burrë 66-vjeçar nga Shkupi ishte shtruar për herë të parë në Spitalin e Përgjithshëm të Qytetit “8 Shtator”, ku u diagnostikua me sëmundje të lindur nga mushkonja.

Ajo shtoi se për shkak të shëndetit të tij të përkeqësuar shtatë ditë më parë, ai u transferua në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në njësinë e kujdesit intensiv, ku ai u diagnostikua me inflamacion të trurit dhe frymëmarrje me ndihmën e një pajisje.

Pacienti nuk ishte jashtë vendit dhe ka shumë të ngjarë të jetë infektuar muajin e kaluar kur ishte në një mal pranë një liqeni, ndërsa simptomat e para i ndjeu në fund të korrikut. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts