Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rama: ç’po ndodh dhe ç’do të ndodh me shqiptarë të bllokuar në Kapshticë e Kakavijë

Kryeministri Rama u prononcua mbi situatën në dy dogana me Greqinë, Kapshticë e Kakavijë, ku në tokë të ndërmjetme kanë mbetur disa shtetas shqiptarë që nga vendi fqinj duan të hyjnë në vendin e tyre.

Sipas tij, me ata kanë dhe spekullime politike

Më lejoni të prek një çështje, si ajo e kufijve, të atyre që kuturisen të vijnë në kufi. Shpreh keqardhjen për disa media që i transmetojnë sikur janë live.

Në Kakavijë tani s’kemi asnjë që do të vijë, në Kapshticë janë 90 makina që janë banorë rezidentë në Greqi, që s’kanë asnjë urgjencë, por thjesht duan të takojnë familjen. Në një kohë tjetër kjo që po them duket absurde por tani, sot, dekurajojmë maksimalisht hyrjen ne kufi. Sot kush bën patriotin, vajtimtarin, përmes pengesës që krijohet për të hyrë në atdhe synon të nxisë katastrofë, nuk është sekret, që Sali Berisha ka vetëm një synim: të rishkatërrojë Shqipërinë për qëllimet e tij. E solla emrin e tij si një zanafillë e nxitjet së rrëmujës, por jo vetëm, e një zinxhiri vdekjesh.

E papranueshme që të nxitet kjo situatë dhe të nxiten njerëzit që të vijnë drejt kufijve dhe të konfliktohen me policinë”, tha Rama.

Më pas, shefi i qeverisë shpalosi projektin qeveritar se si do veprohet me ta.

 “Ne kemi vendosur që brenda 24 orësh të ardhshme të hyjmë në një proces të ndërmjetëm dhe kush do vijë në kufij tokësor me dokumente rezidente në vende të tjera nuk do hyjë, ndërsa të tjerët do karantinohen në hotele me shpenzimet e veta.

Kjo është e vetmja mënyrë, që të mbrojmë vendin tonë nga katastrofa. Ardhja në Shqipëri sot është e papranueshme nga ata që janë rezidentë jashtë. Brenda 24 orësh do bëhet publike se si do veprohet për ata që janë në kufij”, tha Rama. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com