Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

QËNDRIMET/ Lajçak në Beograd: Vuçiç s’pranon ta njohë Kosovën…me ultimatume!

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajçak, tha pas një takimi me presidentin serb Aleksandar Vuçiç në Beograd se dialogu është thelbësor për të dy palët për të përparuar në rrugën Evropiane.

“Shtetet anëtare të BE presin që dialogu të vazhdojë në mënyrë konstruktive dhe me mirëbesim. Ne nuk kemi asnjë interes në ruajtjen e status quo-së,” tha Lajçak.

Ai shtoi se BE pret që të dy palët të zbatojnë gjithçka që është arritur në procesin e dialogut në 10 vitet e fundit.

Vuçiç tha se ai kishte një bisedë të mirë dhe kuptimplote me Lajçak.

“Serbia është e përkushtuar për dialog me Prishtinën dhe është e gatshme të vazhdojë dialogun në çdo kohë kur të ftohet në Bruksel.… Serbia mbështet aktivitetet dhe synimet e Lajçak për të arritur një zgjidhje që do të thoshte kënaqësi për të dy palët, por pa ultimatum dhe imponim për një zgjidhje”, tha Vuçiç.

“Përfundimi ynë është që Serbia do të insistojë në zbatimin e plotë të marrëveshjeve të mëparshme. Kjo nënkupton gjithashtu formimin e Asociacionit të Komunave Serbe dhe gjithçka që nuk u përmbush, dhe ishte e detyrueshme”.

Vuçiç tha se nëse dikush mendon se është e mundur që ekziston “dikush që do të godasë Serbinë me çekan në kokë dhe thotë se duhet të njohësh një Kosovë të pavarur, kjo nuk do të ndodhë”.

Përpara vizitës, Lajçak tha se ai nuk po vinte në Beograd me një “ultimatum”, se Serbia nuk duhet të kishte frikë nga bashkëpunimi i ripërtërirë midis BE dhe SHBA në zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe se ai ishte i bindur se kishte vend sepse Serbia dhe Kosova mund të bien dakord për marrëdhëniet e ndërsjellta.

Lajçak theksoi se gjatë vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd, ai do të dëshironte të dëgjonte përgjigjen e pyetjes se kur dialogu në Bruksel do të vazhdojë.

Përfaqësuesi Special i BE arriti në Beograd nga Prishtina, ku bisedoi me udhëheqësit e partive politike dhe udhëheqjen aktuale të Kosovës.

Lajçak tha në Prishtinë se ai nuk priste që dialogu midis të dy palëve të zgjaste për vite me radhë dhe se ai besonte se ai do të mbaronte për disa muaj, por që nuk i takonte BE-së që të përshpejtonte procesin dhe se ai i takonte Serbisë dhe Kosovës të vendosnin se kur do të vazhdonin. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts