Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Macron pranon vrasjen e një luftëtari të pavarësisë algjeriane: Ndjesë!

Presidenti francez Emmanuel Macron pranoi për herë të parë se ushtarët francezë vranë luftëtarin e famshëm për pavarësinë algjeriane Ali Boumendel, dhe më pas mbuluan likuidimin, i cili është informacioni i fundit për krimet koloniale franceze.

Macron u takua me katër nipërit e mbesat e Boumendel dhe “në emër të Francës” pranoi se avokati algjerian u arrestua, u torturua dhe u vra në Algjeri më 23 mars 1957, njoftoi zyra e presidentit francez.

Zyrtarët francezë më parë kanë pretenduar se Boumediel bëri vetëvrasje ndërsa ishte në burg, gjë që ishte një gënjeshtër.

“Përballja me historinë tonë dhe pranimi i së vërtetës nuk do të na ndihmojë të shërojmë plagë më të hapura, por do të na ndihmojë të hapim rrugën për të ardhmen,” tha zyra e Macron në një deklaratë.

Si presidenti i parë francez që lindi pas epokës së kolonializmit, Macron ndërmori disa hapa të pazakontë përballë luftës brutale të Francës për të mbajtur kontrollin e kolonisë në Afrikën e Veriut, e cila fitoi pavarësinë në 1962.

Në vitin 2018, Macron pranoi se Franca kishte krijuar një sistem që mundësonte torturat gjatë luftës dhe se matematikani francez Maurice Audin, një aktivist për pavarësinë e kolonisë së atëhershme, u vra gjithashtu në Algjeri.

Boumendjel ishte një avokat dhe intelektual që shërbeu si ndërlidhës midis partisë së përulur UDMA dhe Frontit Nacionalçlirimtar (FLN), një lëvizje e paligjshme e rezistencës.

Në vitin 2001, ish-shefi i inteligjencës franceze në Algjeri, Paul Aussaresses, botoi librin “Shërbimi Special 1955-1957”, në të cilin përshkroi se si ai dhe “skuadra e tij e vdekjes” torturuan dhe vranë të burgosurit, përfshirë Boumendel. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts