Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pijanecllëku rus: u sos alkooli, pinë dezinfektues, ikën në atë botë

Shtatë persona kanë vdekur dhe dy janë në koma pasi pinë dezinfektues kur mbaruan alkoolin. Ndodhi kjo në një aheng në fshatin rus Tomor.

Viktimat e para ishin një grua 41-vjeçare dhe dy burra të moshës 27 dhe 59 vjeç. Gjashtë persona të tjerë nga fisi u transportuan urgjentisht me aeroplan në kryeqytetin e rajonit Yakutsk.

Tre burra të tjerë të moshës 28, 32 dhe 69 vjeë vdiqën dje, dhe një vdekje tjetër u regjistrua sot, shkruan Daily Mail.

“Janë regjistruar nëntë raste të helmimit me dezinfektues, përfshirë shtatë fatale,” tha mbikëqyrësi federal i shëndetit publik.

Prokurori rajonal i shtetit konfirmoi se helmimi ndodhi pasi ata pinë dezinfektues.

Njerëzit që ishin në zijafet pinë një dezinfektues që përmban 69 përqind metanol, i cili përdoret për të dezinfektuar duart, veçanërisht gjatë një pandemie të koronavirusit.

Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar vendasit që të mos pinë antiseptikë të prodhuar nga Rusia. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts