Përfitimet shëndetësore të kumbullave të ziera Umeboshi

Umeboshi gjendet në dyqanet e specializuara dhe tregjet aziatike në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Emri umeboshi përkthehet në ” Kumbullë japoneze e kripur”, dhe fruti vjen nga pema japoneze ume. Tradicionalisht, umeboshi hahet me oriz si një pjatë shtesë. Procesi i zierjes i jep këtij fruti të vogël një shije intensivisht të thartë dhe të kripur, dhe shkencëtarët kanë gjetur se mund të ketë përfitime për shëndetin tuaj.

Përmban substanca parandaluese të ulçerave

Nëse keni pasur ndonjëherë një ulçerë, jeni të njohur me dhimbjen e barkut dhe shqetësimin që shkakton, sidomos pas ngrënies. Ulçera ndodh kur rreshtimi i stomakut ose i zorrëve bëhet i përflakur. Një baktere e zakonshme e quajtur Helicobacter pylori shkakton shumicën e rasteve të ulcerave. Të hash kumbulla umeboshi mund të mbrojnë nga ulcerat. Shkencëtarët kanë gjetur se kumbulla japoneze përmban substanca që shtypin H. pylori dhe zvogëlojnë inflamacionin gastrointestinal. Autorët e një studimi të publikuar në edicionin e korrikut 2010 të Journal of Nutrition në Evropë përfunduan se kumbulla japoneze – të ashtuquajtura edhe kajsi japoneze – kanë një efekt të fortë parandalues kundër infeksionit H. pylori.

Përmban substanca mbrojtëse të zemrës

Shoqëria Psikologjike Amerikane prezantoi gjetjet në konferencën vjetore të vitit 2002 ku tregohet se lëkura e kumbullës japoneze përmban substanca që mund të mbrojnë shëndetin e zemrës. Hulumtuesit supozojnë se substancat, të quajtur kolektivisht bainiku-ekisu, bllokojnë proceset që nxisin forcimin e arterieve, të cilat mund të parandalojnë fillimin e sëmundjeve të zemrës. Ata testuan teorinë duke përdorur një koncentrat lëng nga kumbulla japoneze, e cila konfirmoi hipotezën e tyre.

Ofron antioksidantë

Një dietë e shëndetshme me bazë bimore është e bollshme në komponimet antioksiduese të quajtur Fytokemikale, të cilat shkencëtarët besojnë se luajnë një rol në mbrojtjen kundër sëmundjeve kronike. Hulumtuesit kanë izoluar më shumë se 20 fitokimikë nga kumbulla japoneze e gjetur që kanë aktivitet të fuqishëm antioksidues. Antioksidantë janë substanca që neutralizojnë molekulat e quajtura radikale të lira, duke ndihmuar në parandalimin e dëmtimit të qelizave dhe ADN-së. Frutat dhe perimet janë burime të pasura të përbërësve antioksidues, prandaj është e rëndësishme për të ngrënë një dietë të ndryshme me shumë ushqime me bazë bimore.

Mbron kundër patogjenëve oralë

Ushqimi me kumbulla Umeboshi mund të ndihmojë të mbani mishrat e dhëmbëve të shëndoshë, raporton një studim që shfaqet në edicionin e korrikut 2011 të Journal of Pediatric Dentistry. Autorët testuan substanca nga kumbulla japoneze kundër baktereve të ndryshme patogjene që zakonisht jetojnë në gojë. Kumbulla japoneze ushtroi veprimtari antimikrobike kundër të gjitha baktereve të testuara dhe ishte më efektive kundër baktereve përgjegjëse për gingivitis të quajtur P. gingivalis, shkruajnë autorët. Infeksioni me P. gingivalis shkakton inflamacion të gojës që, nëse nuk trajtohet, mund të kaloj në një infeksion më të rëndë të quajtur periodintiti. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts