Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Pendohet” bashkëautori hebre i “Marrëveshjes së Shekullit”: mund të anullohet nga administrata e re amerikane

Bashkautori i planit amerikan për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez, Jason Greenblatt, vlerësoi se administrata e re mund të refuzojë “Marrëveshjen e Shekullit”, por kjo në rast izraelitët do të vazhdojnë të përparojnë dhe palestinezët të vuajnë.

“Administrata e ardhshme mund të heq dorë nga plani. Nuk mund të shmanget,” tha Greenblatt, ish-i dërguari special i SHBA për presidentin Donald Trump, para mediave izraelite për konfliktin në Lindjen e Mesme, raporton Beta.

Ai paralajmëroi se në atë rast, ajo administratë do të kthehej “në kënetën e bërjes së paqes dhe, nëse i përmbahet pikave tradicionale të bisedës, ajo, sipas të gjitha gjasave, do të jetë vetëm një bisedë, jo një veprim”.

Greenblatt dha dorëheqjen në tetor, vetëm disa muaj përpara se Trump zbuloi planin në Shtëpinë e Bardhë në prani të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Shumë anëtarë të Partisë Demokratike, përfshirë kandidatët kryesorë për president, kanë kritikuar ashpër planin.

“Ka ardhur koha për të bërë pyetjen e vështirë: a jemi ne këtu për t’i ndihmuar të dy palët të marrin një vendim që funksionon dhe përmirëson jetën e tyre dhe ruan sigurinë për të gjithë, ose njerëzit të vazhdojnë të përsërisin të njëjtën gjë dhe të mos mbërrijnë askund?”, tha Greenblatt, duke marrë parasysh mundësinë që të hyjë në Shtëpinë e Bardhë në janar 2021.

Ai paralajmëroi që ata që veprojnë kështu nuk po i ndihmojnë palestinezët, por “po i dëmtojnë thellësisht” ata.

Greenblatt, tani anëtar i bordit të Koalicionit Republikan Hebre, në një intervistë mbrojti planin nga kritikat, për të cilin ai punoi për gati tre vjet,duke thënë se ishte një zgjidhje serioze, realiste dhe e zbatueshme për një problem që nuk mund të tejkalohet duke iu përmbajtur dogmave të vjetra diplomatike.

Ai tha se plani ishte thjesht një sugjerim dhe një pikënisje për negociatat dhe se tani u takon palestinezëve dhe izraelitëve të negociojnë një marrëveshje paqeje mes tyre. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com