Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pandemia vret indeksin e “buzëkuqëve”: rënie drastike e shitjeve

Në Itali, masat kufizuese dhe mbajtja e maskave gjatë pandemisë së virusit koronar kanë çuar në një rënie prej 60 përqind të shitjeve të buzëkuqëve. Më tej, shitjet e buzëkuqëve parashikohet të bien me 24 përqind nga viti në vit, tha Nielsen.

Buzëkuqi është konsideruar gjithmonë një armë anti-krizë, domethënë, sa më e vështirë ekonomikisht periudha, aq më shumë buzëkuq u shitën, shkruan gazeta italiane La Reppublica.

Eshtë i ashtuquajturi indeksi “kuq buzësh”, një term i krijuar nga Leonard Lauder nga kompania “Estee Lauder”, për të përshkruar rritjen e shitjeve të kozmetikës dhe make-up gjatë recesionit në fillim të viteve 2000.

Mënyra të reja për të blerë

Përfundimi ishte se me blerjen e buzëkuqëve, gratë zëvendësuan blerje më të shtrenjta që nuk mund të përballonin, siç janë veshjet dhe këpucët, gjatë periudhës së vështirë financiare.

Por për shkak të pandemisë së virusit koronar dhe mbajtjes së maskave, gratë po përshtaten me mënyra të reja të blerjeve, shpesh në internet, dhe ka më shumë të ngjarë të zgjedhin rimelin e syve dhe manikyrin e thonjve sesa buzëkuqëve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts