Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Panama Papers: urdhër arresti për themeluesin Mossack Fonseca

Autoritetet gjyqësore gjermane kanë lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për dy themeluesit e firmës ligjore panameze Mossack Fonseca, e cila është në qendër të një evazioni fiskal global të quajtur “Panama Papers”, i cili u zbulua nga gazetarët hulumtues në vitin 2016.

Dy avokatë, Jürgen Mossack dhe Ramon Fonseca, të dyshuar për evazion masiv të taksave dhe shoqatë kriminale, tani mund të arrestohen nëse përpiqen të hyjnë në territorin e Bashkimit Evropian, raportoi e përditshmja Sueddeutsche Zeitung (SZ) natën e së hënës vonë.

Ishte kjo e përditshme që, në bashkëpunim me grupet rajonale audiovizive GDR dhe WDR, morën pjesë në kërkimin e rrjetit global të krijuar për evazion fiskal.

Ndërsa Panamaja nuk ekstradon shtetasit e saj, dy personat me pasaporta panameze nuk kërcënohen me arrestim nëse nuk largohen nga territori i atij vendi, vë në dukje OT.

Sidoqoftë, hetuesit shpresojnë që Mossack, i cili ka një familje në Gjermani, do të dorëzohet vetë dhe do të negociojë për të ulur dënimin e tij duke shmangur ndjekjen penale kundër tij në Shtetet e Bashkuara.

Të paktën 150 hetime janë hapur në 79 vende

Skandali i Panama Papers shpërtheu në 3 prill 2016, kur 11.5 milion të dhëna dixhitale u zbuluan nga firma ligjore e Fonseca-s. Këto janë dokumente të analizuara nga konsorciumi kërkimor ICIJ, i cili tronditi botën sepse zbuloi shkallën e madhe të evazionit fiskal të përdorur nga shumë njerëz të pasur dhe të famshëm, përfshirë politikanë. Kryeministri islandez Sigmundur David Gunnlaugsson dha dorëheqjen për këtë çështje.

Midis të përfshirëve ishte ish-kryeministri pakistanez Nawaz Sharif, si dhe gazetarja malteze Daphne Caruana Galizia, e cila u vra në 16 tetor 2017 ndërsa po punonte për një hetim në këtë çështje.

Konsorciumi i gazetarëve zbuloi se të pasurit shmangnin pagimin e taksave përmes kompanive fiktive, me ndihmën e disa qindra bankave.

Të paktën 150 hetime janë hapur në 79 vende për të ndjekur evazionin e mundshëm të taksave dhe pastrimin e parave, sipas Qendrës Amerikane për Studimin e Mashtrimit Financiar.

Firma ligjore e Mossack Fonseca njoftoi në 2018, përfundimin e aktiviteteve për shkak të “dëmtimit të pariparueshëm” të reputacionit të saj.

Shteti i Panamasë po përpiqet të tërhiqet nga lista e zezë e parajsave tatimore. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts