Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

OPTIMIZMI/ OBSH: Ilaçi i parë anti-COVID, gati në dy javë. Po vaksina?

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) pret rezultatet e para të provave klinike të barnave që mund të jenë efektive në trajtimin e pacientëve me COVID-19 brenda dy javësh, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nga ana tjetër, Drejtori Ekzekutiv i OBSH-së për Programet e Urgjencës, Mike Ryan tha në një konferencë për shtyp se nuk do të ishte e mençur të parashikohet se kur vaksina kundër COVID-19 mund të ishte e gatshme për shpërndarje masive, raporton Reuters.

Siç deklaroi ai, megjithëse kandidati për vaksinën mund të dëshmonte se ishte efektiv deri në fund të vitit, pyetja është se sa shpejt mund të fillojë prodhimi në masë.

Testimi i vazhdueshëm te njerëzit

Testimi i 17 vaksinave të mundshme të koronavirusit te njerëzit është duke u zhvilluar, njoftoi OBSH të enjten.

Gjykimi klinik i vaksinave që po zhvillohen nga Universiteti Britanik i Oksfordit ka përparuar më së shumti, njoftuan Kombet e Bashkuara në fund të një konference dy-ditore mbi hulumtimin e koronavirusit.

OBSH deklaron se mbetet optimist edhe nëse provat klinike që janë duke u zhvilluar nuk japin fryte.

“Ne kemi një gamë të gjerë me katër lloje të ndryshme të vaksinave,” tha Ana Maria Henao Restrepo, përgjegjëse për kërkime dhe zhvillim në OBSH.

Më shumë se 150 substanca aktive aktualisht janë duke u analizuar në kërkim të një vaksine koronavirus.

Faza e tretë e provave klinike

Vaksina AZD1222 nga Universiteti i Oksfordit është i pari që hyn në fazën e tretë të provave klinike, që do të thotë testim në shkallë të gjerë në një kampion të madh njerëzish, për të përcaktuar nëse është efektive dhe e sigurt, apo nëse ajo shkakton efekte anësore.

Pesë substanca të tjera janë në fazën e dytë të hulumtimit klinik, në të cilin efektet e tyre studiohen në një numër të vogël të pacientëve për të parë nëse ato kanë një efekt.

Në fazën e parë, provat klinike kryhen te individë të shëndetshëm për të përcaktuar përgjigjen e tyre ndaj substancës së provës. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts