Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nobeli në Letërsi, Kadareja s’figuron sërish: Olga Tokarczuk dhe Peter Handke rrëmbejnë çmimet 2018/2019

As këtë vit, siç është pritur për më shumëse dy dekada, nga shqiptarët apo Kadaraja vetë, ky i fundit nuk e ka marrë Nobelin e synuar e fortdëshiruar.

Romancierja polake Olga Tokarczuk dhe autori austriak Peter Handke kanë fituar që të dy çmimin Nobel në letërsi.

Në një dhomë të mbushur me figurat më eminente të njerëzve të letrave, në Akademinë Suedeze në Stokholm, sekretari i përhershëm i Akademisë Mats Malm ne shpalli Tokarczuk si fituesen e çmimit Nobel të Letërsisë për vitin 2018, dhe Handke si fituesin e vitit 2019.

Tokarczuk u lavdërua nga Komiteti për “një imagjinatë narrative që me pasion enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një formë të jetës”. Nga ana tjetër, Handke u vlerësua për “një vepër me ndikim që me zgjuarsi gjuhësore ka eksploruar deri në cepin më të fundit përvojën njerëzore”.

Malm tha që të dy laureatët ishin informuar për fitoren e tyre. Handke ishte në shtëpi, ndersa Tokarczuk ishte në një turne leximi në Gjermani dhe tha duhej ta parkonte veturën në një cep të rrugës kur e mori telefonatën nga Akademia. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com