“Një plumb izraelit në trupin tim”: rrëfimi i një aktivisteje norvegjeze pro-palestineze

Aktivistja e të drejtave të njeriut, norvegjezja Kristin Foss, është plagosur dy herë nga ushtarët izraelitë me plumba prej gome, njërin prej të cilëve e ruan gjithnjë, si kujtim dhe si akuzë. Plagosjet kanë ndodhur teksa ajo ka ndjekur protestat  palestineze në Bregun Perëndimor, dhe megjithatë thotë se ka vazhduar të ofrojë mbështetje të popullit palestinez dhe luftën kundër dhunës izraelite kundër këtyre njerëzve.

Foss ndodhet aktualisht në rajonin e Han al-Amrit në Jerusalemin Lindor të pushtuar. Ajo vuri në dukje se ka shumë arsye përse ajo erdhi në Palestinë.

Foss përmendi faktin se udhëtoi nga Norvegjia për të parë me sytë e tyre se çfarë është në të vërtetë ndodhte në Palestinë.

Ajo përmend Marrëveshjen e Oslos, e cila u nënshkrua në vitin 1993 në mes të Organizatës Çlirimtare të Palestinës dhe Izraelit, dhe e quan atë një fiasko të plotë. Madje beson se vendi i saj, Norvegjia është përgjegjës për ngjarjet aktuale në Palestinë.

“Unë kam ardhur këtu për të ndihmuar popullin palestinez si një norvegjeze, për të përcjellë mesazhin se ne nuk i mbështesin krimet izraelite dhe as pushtimin e Palestinës”, tha Foss.

Aktivistja norvegjeze ishte e pranishëm dhe në protestat në qytetin e Hebronit, gjatë së cilës ajo u arrestua nga forcat izraelite, dhe pas gjashtë orësh u lirua me një masë për të mos hyrë në Bregun Perëndimor për dy javë. Pas skadimit të ndalimit, Foss u kthye në Bregun Perëndimor dhe mori pjesë në një numër të madh protestash.

Ajo më pas përmend plagosjet prej ushtarëve izraelitë.

“Unë u godita në stomak ndërkohë që me një aparat fotografik po filmoja protestat. Unë isha larg dhe nuk paraqisja  ndonjë kërcënim”, tha Foss.

Ajo shtoi se një javë më vonë ajo u godit nga një plumb plastik, këtë herë në këmbën e saj.

“Unë ende mbaj këtë plumb”, tha aktivistja e guximshme norvegjeze.

Ajo vuri në dukje se rajoni i Han al-Ahmer, për në të cilin Gjykata e Lartë Izraelit miratoi shembjen e vendbanimeve palestineze, është me rëndësi të madhe.

Siç tha ajo, në rast se ky rajon prishet, Izraeli automatikisht do të ketë mundësinë e prishjes së fshatrave të tjera palestineze.

“Në këtë mënyrë, Jerusalemi i Veriut dhe Jugut humb lidhjen me bregun perëndimor dhe kështu palestinezave u ndalohet të  lëvizin në rajon”, tha Foss, duke shtuar: “e gjithë bota duhet të jetë këtu për ta ndalur Izraelin!”. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts