Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një jetë duke shkruar e interpetuar, shuhet “babai i polifonisë” Lefter Çipa

Eshtë shuar në moshën 79-vjeçare mjeshtri i polifonisë shqiptare, prodhimtari më i madh në këtë lëmë për gati katër dekada, pilurioti Lefter Çipa.

Ai konsiderohet si një prej studiuesve dhe hulumtuesve të poezisë orale popullore në trevat jugore të vendit, si dhe autor i mbi 1250 këngëve të interpretuara nga grupet e famshme polifonike si ai i Pilurit (udhëheqës artistik i të cilit ka qenë për mbi 40 vjet, grupet polifonike të Himarës, Bënçës, Dhërmiut, Gjirokastrës, Vlorës, Lapardhasë, Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve si dhe dhjetëra ansambleve të tjera artistike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni etj. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts