Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një avion supersonik komercial, gati për fluturimin e tij të parë: quhet XB-1

Më shumë se 50 vjet nga fluturimi i parë i Concorde, po përgatitet ngritja e një avioni të ri supersonik, shkruan CNN.

Denver Boom Supersonic ka njoftuar se do të zbulojë një prototip XB-1, një e treta e madhësisë së aeroplanit të ri komercial Oversure supersonik, më 7 tetor, dhe fluturimet provë do të fillojnë në 2021.

Kjo do të ndihmojë në hapjen e rrugës për fluturimin e parë komercial supersonik që nga legjenda Concorde në 2003.

Kthimi i udhëtimit supersonik

“XB-1 është hapi i parë në kthimin e udhëtimit supersonik nëpër botë,” tha Blake Scholl, themeluesi dhe CEO i Boom Supersonica, në një deklaratë.

“Fluturimet me dyfishin e shpejtësisë do të thotë që ne mund të udhëtojmë dy herë më larg, duke na afruar me njerëzit e rinj, vendet dhe kulturat.”

Sipas Boom, prototipi XB-1 duhet të tregojë dhe provojë “teknologjitë kryesore” të Overture, të tilla si ndërtimi i përbërë me fibër karboni dhe aerodinamika shumë e efektshme e optimizuar nga kompjuteri.

“Më i shpejtë në botë”

Kompania publikoi gjithashtu foto të avionit eksperimental në hangar të përshkruar si “më i shpejtë në historinë e avionëve të zhvilluar privatisht”.

“Udhëtimi më i shpejtë na lejon të përjetojmë kombe, kultura dhe vende të botës. Me prototipin XB-1, ne po tregojmë se jemi të gatshëm të kthehemi në supersonik. Ne sigurojmë që e ardhmja supersonike të jetë e sigurt, miqësore me mjedisin dhe e zbatueshme nga pikëpamja ekonomike,” shtoi ai.

Sipas tij, kërkesa për supersonik po rritet më shpejt se sa pritej nga kompania.

Fluturimet e pasagjerëve, nga viti 2030

Para pandemisë, Boom kishte të paktën një porosi paraprake prej 6 miliardë dollarësh për aeroplanët prej 200 milion dollarësh, dhe midis blerësve janë Virgin Group dhe Japan Airlines, i cili investoi 10 milion dollarë në kompani në 2017-ën.

Modelet që mund të strehojnë 55 deri në 75 njerëz duhet të fillojnë me fluturimet e pasagjerëve në 2030, kryesisht në fluturime jashtë shtetit ku mund të përdoret shpejtësia e tij prej 2.2 Mach, siç është rruga New York-London. Ky fluturim do të zgjaste vetëm tre orë e 15 minuta.

Avioni u krijua duke përdorur teknologjinë e fundit për uljen e zhurmës dhe me shpejtësi supersonike do të fluturonte pak mbi oqean, në mënyrë që të mos ndotte zona të banuara.

Përveç Boom, edhe Aerion Corporation po punon gjithashtu në zhvillimin e avionëve supersonik, i cili aktualisht është duke zhvilluar një aeroplan pasagjerësh AS2 supersonik në Nevada që mund të strehojë deri në 12 pasagjerë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts