Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një asteroid 370 metra kalon Tokës

Një asteroid me gjerësi 370 metra do të udhëtojë përtej Tokës në një distancë prej pesë milion kilometrash nga e shtuna deri të dielën, sipas një eksperti të Agjencisë Evropiane të Hapësirës ESA.

Trupi do të jetë i dukshëm nga Toka dhe nuk përbën kërcënim për njerëzit, thotë Detlef Koschny nga ESA, një organizatë që bashkon 22 shtete anëtare të BE-së kushtuar eksplorimit të hapësirës.

“Asteroidet që kalojnë brenda orbitës hënore, deri në 400,000 kilometra larg Tokës, janë interesante për ne”, thotë Koschny.

E pazakonta në lidhje me këtë asteroid është madhësia e saj.

Nga 880 asteroidë të analizuar nga agjensia, ai është ndër 20 më të mëdhenjtë.

Njerëzit nga Toka do të jenë në gjendje ta shohin atë me një teleskop standard, shton Koschny. /tesheshi.com

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com